První z plánovaných akcí se konala v minulém týdnu v Havlíčkově Brodě. Zájemci ji mohou navštívit v dalších dnech i měsících v Jihlavě, Třebíči, Žďáře nad Sázavou i Pelhřimově. „Senioři patří k nejzranitelnější skupině pohybující se v internetovém prostředí, kdy jednáním podvodníků často přicházejí i o své celoživotní úspory,“ varoval koordinátor prevence kriminality Martin Hron, který se do projektu v rámci divadelního představení osobně zapojuje.

Hron vyzdvihl také základní pravidla, kterými by se převážně starší uživatelé internetu měli řídit. „Nejzákladnějšími pravidly bezpečného pohybu v internetovém prostředí je obezřetné rozhodování, nesdělování svých osobních údajů prostřednictvím telefonu a důsledné ověřování všech informací, které nám telefonicky nebo e-mailem sdělují neznámí lidé, i když se mohou představit jako osobní bankéři nebo dokonce policisté,“ komentoval Hron.

Smažený sýr v restauracích s cenou nižší než sto korun už lidé neseženou. Zdroj: se souhlasem Smažáková mapa
Milovaný smažák: lidová klasika podražila, víme, kolik stojí v Brodě

Krátké scénky mají nejen pobavit, ale hlavně upozornit na podvody, se kterými přicházejí podvodníci na internetu čím dál častěji. „Nakoupit na internetu, hledat lákavé zhodnocení svých financí nebo jen s někým vést obyčejnou konverzaci na sociálních sítích. Toto, ale i mnoho dalších situací, zažíváme v našem životě téměř každý den. I při těchto každodenních činnostech musíme být velice ostražití, jelikož s sebou mohou nést určitá rizika. Proto je velmi důležité vědět, jak se bezpečně v internetovém prostředí pohybovat,“ doplnil Martin Hron.

Sérii divadelních představení pořádá policie ve spolupráci s odborem sociálních věcí krajského úřadu.

Kam mohou lidé na preventivní divadelní představení zajít:

  • Žďár nad Sázavou, čtvrtek 11. dubna, Kino Vysočina
  • Třebíč, čtvrtek 9. května, Městské kulturní středisko
  • Pelhřimov, čtvrtek 30. května, Kulturní dům Máj
  • Jihlava, čtvrtek 13. června, Divadlo na KopečkuZačátek akce je vždy ve čtyři hodiny odpoledne.