Původně Krajská hygienická stanice (KHS) Kraje Vysočina plánovala, že první odběry vzorků pro potřeby zjištění vhodnosti vody ke koupání uskuteční 11. června. V závěru minulého týdne bylo ale rozhodnuto, že s monitoringem začnou hygienici o dva týdny dřív.
Poprvé tak jeli k rybníkům už v pondělí 28. května. „Předpověď počasí naznačuje, že půjdou teploty v nacházejících dnech nahoru, proto jsme se rozhodli, že začneme s monitoringem o dva týdny dříve, než jak jsme plánovali původně,“ zdůvodnil změnu ředitel odboru hygieny obecné a komunální na KHS Milan Brychta.
Změnu monitorovacího kalendáře zvažoval už před dvěma týdny. Protože se ale mezitím přechodně ochladilo, k záměru se vrátil před posledním květnovým víkendem. „Chceme, aby lidi, kteří koupání ve volné přírodě vyznávají a na začátek sezony pochopitelně čekají, měli dobré informace o tom, kde je voda ke koupání vhodná,“ dodal Brychta.

Na první letošní odběr vzorků na Pelhřimovsku vyrazila v pondělí vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální na pelhřimovském územním pracovišti KHS Kristýna Štěpánová. „Na Trnávce a v lomu u Horní Cerekve byla voda úžasná, průhlednost je tam kolem tří metrů. Na Sedlici, kde bývaly v minulých letech problémy, to vypadalo hůř, ale v současnosti tam probíhá odbahňování, takže by se tam kvalita vody mohla v příštích koupacích sezonách zlepšit,“ podělila se o první dojmy Štěpánová.
Ve čtvrtek 31. května, kdy budou mít hygienici výsledky rozborů v pondělí odebraných vzorků, si milovníci koupání ve volné přírodě na Vysočině poprvé v letošním roce přečtou, v jakém stavu sledovaná přírodní koupaliště jsou.
Krajská hygienická stanice (KHS) Kraje Vysočina bude opět monitorovat kvalitu vody ve vyjmenovaných lokalitách a následně o tom informovat veřejnost, a to po celé léto. „Bude to stejné jako v minulém roce. V pondělí budeme odebírat vzorky, následně ve čtvrtek budeme zveřejňovat výsledky rozboru a doporučení, případně zákazy,“ přiblížila scénář monitoringu Martina Fišarová z oddělení hygieny obecné a komunální na KHS v Jihlavě.

Vzhledem k nadprůměrně teplému dubnu i květnu odborníci na vodu v přírodních koupalištích nevylučují, že hned na prahu koupací sezony nebude voda ideální. Zejména v lokalitách, kde je v monitorovacím kalendáři zmiňováno, že tam lze důvodně předpokládat rozmnožení sinic, mohou v letošní sezoně nastat problémy s jakostí vody dřív než v minulých letech.
Takových lokalit je na celé Vysočině dvanáct z celkem devatenácti sledovaných. Nejvíc na Žďársku, kde hygienici sledují šest rybníků, koupališť a nádrží. Například rybník Medlov poblíž Fryšavy pod Žákovou Horou neměl ideální podmínky po celou loňskou koupací sezonu a takřka celou sezonu předloňskou. Naposledy ho hygienici oznámkovali modrým smajlíkem, což je nejlepší hodnocení, 15. června 2016. Loni ve druhé polovině července byl na Medlově dva týdny v řadě vyhlášen dokonce zákaz koupání. „V případě některých sledovaných lokalit očekáváme, že tam mohou být problémy s kvalitou vody už začátkem oficiální koupací sezony,“ připustila Fišarová.
Ještě horší podmínky ke koupání skýtal loni rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Tam byla voda nebezpečná ke koupání, neboť její jakost neodpovídala hygienickým požadavkům a hrozila akutním poškozením zdraví, od 3. srpna až do konce léta. „Hrozí riziko poškození zdraví z uvolněných toxinů, překročena limitní hodnota v ukazateli chlorofyl-a,“ popisovali opakovaně situaci na Kachličce odborníci z havlíčkobrodského pracoviště Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.
Za třetí kritické místo ke koupání lze pak označit už zmíněnou vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku. Tam sice loni ani jednou zákaz koupání vyhlašován nebyl, ale zhruba od půlky června do poloviny července dostávala lokalita druhé nejhorší hodnocení v podobě červeného smajlíku, jímž hygienici označují vodu nevhodnou ke koupání. „Tady se stejně nikdo nekoupe, do toho by vlezl jenom blázen,“ shodovali se rybáři, s nimiž na břehu sedlické vodní nádrže mluvil reportér Deníku před dvěma lety.

Od té doby tam byla voda po každém odběru vzorků spíš horší než lepší. Ale loni ve druhé polovině srpna se kvalita vody ve vodní nádrži Sedlice překvapivě natolik zlepšila, že jí hygienici dali hned dvakrát za sebou nejlepší známku.
Naopak s jakostí vody by ani letos neměly mít problémy lokality, které dlouhodobě dostávají výborné hodnocení. Za ty hygienici označují Malý Pařezitý rybník a Velký Pařezitý rybník na Jihlavsku a Vodní nádrž Trnávka a Lom Horní Cerekev na Pelhřimovsku. Všechny tyto lokality byly při všech kontrolách během předešlých dvou koupacích sezonách hodnoceny výhradně modrým smajlíkem.
Do stejné skupiny je možno zařadit i dva biotopy s přírodním čištěním vody, které se nacházejí v Třešti na Jihlavsku a v Šiklově Mlýně na Žďársku.
Hygienici budou sledovat zmíněných devatenáct lokalit v pravidelných čtrnáctidenních intervalech nejméně do 20. srpna. Pokud nebude kvalita vody označena modrým nebo zeleným smajlíkem, budou odebírat vzorky každé pondělí.
Sledované lokality na Vysočině
Okres HB:
Břevnická nádrž
Kachlička
Ředkovec
Okres JI:
Černý
Malý Pařezitý
Velký Pařezitý
Koupací biotop Malvíny - Třešť
Okres PE:
Lom Horní Cerekev
VN Sedlice
VN Trnávka
Okres TR:
Dalešická přehrada - Koněšínská pláž
Stejskal
Okres ZR:
Domanínský
Koupaliště Nové Město na Moravě
Medlov
Pilská nádrž
Sykovec
Velké Dářko
Šiklův Mlýn
Zdroj: KHS Kraje Vysočina
Legenda k hodnotám – označení barevnými smajlíky
MODRÝ SMAJLÍK
Voda vhodná ke koupání
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci s vyhovujícími smyslově postižitelnými vlastnostmi.
ZELENÝ SMAJLÍK
Voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi
Nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi, v případě možnosti je vhodné se osprchovat.
ORANŽOVÝ SMAJLÍK
Zhoršená jakost vody
Mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže, po koupání se doporučuje osprchovat.
ČERVENÝ SMAJLÍK
Voda nevhodná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko, koupání nelze doporučit zejména pro citlivé jedince (tj. zejména děti, těhotné ženy, osoby trpící alergií a osoby s oslabeným imunitním systémem).
ČERNÝ SMAJLÍK
Voda nebezpečná ke koupání
Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání.
Zdroj: KHS Kraje Vysočina