Protože tento druh komárů přenáší tropické nemoci, hygienici jeho výskyt v Jihomoravském kraji hlídají. Právě jižní Morava je podle Šebesty pro tygří komáry klimaticky nejvýhodnějším územím z celé České republiky. Dodal, že začátkem léta hrozí přemnožení komárů.

Jedinou prevencí je vyhubení komárů. „Nejsou zdatní v létání, doletí jen několik desítek metrů. Proto stačí tento prostor vystříkat dezinfekcí. Loňský nález byl zřejmě náhodný. Pokud ale odchytneme dalšího komára, začneme si této problematiky všímat víc," uvedl hygienik.

Komár tygří útočí víc než ostatní druhy. „Je mimořádně agresivní. Proto ho často neodradí ani repelent," dodal Šebesta. Komár přenáší horečku dengue a chikungunyu. Obě způsobují vysokou horečku a bolesti kloubů.

Návrat černého kašle

Hygienici také upozorňují, že se do Jihomoravského kraje vrací černý kašel. „Lidé si neuvědomují, že očkování není celoživotní. Černým kašlem, který pro ně není tak závažný, pak mohou nakazit kojence. Pro ně je tato nemoc velmi nebezpečná. Za posledních osm let v České republice zemřeli na černý kašel tři novorozenci," řekla vedoucí odboru epidemiologie Renata Vaverková.

Proti minulému roku je počet nemocných dvojnásobný. „Za celý loňský rok jsme zaznamenali jednačtyřicet případů, k třicátému květnu letošního roku jich je přes sedmdesát," informovala Vaverková. Dospělí se mohou nechat proti černému kašli očkovat. Vakcína stojí šest korun.

VLAĎKA KREJSOVÁ