Chystaný projekt s názvem na.co.KOLO představí bezplatnou půjčovnu kol formou takzvaného bikesharingu pro občany a návštěvníky Humpolce. „Sdílení nejen kol je trendem typickým pro sdílenou ekonomiku, jenž v posledních letech zapouští kořeny v různých oblastech. A my v Humpolci chceme být světoví,“ vysvětlil důvody vzniku projektu Petr Machek, jeden z jeho spoluzakladatelů.

Zámek v Kamenici nad Lipou
Zámecká zahrada v Kamenici zažije rošádu i propojení s pivovarem

Kola budou ve městě k dipozici pro každého bez omezení. „Kdokoliv si může vypůjčit bicykl z naší flotily a užívat jej krátkodobě dle libosti. Kola budou k dispozici ve stojanech na místech klíčových dopravních uzlů,“ dodal Machek. Kola se tak objeví mimo jiné u městského úřadu či na nádraží. Kola budou k dispozici zcela zdarma. „Zájemce si jej vypůjčí, objede místa, které potřebuje navštívit, a kolo zase vrátí do některého ze stávajících stojanů,“ popsal Machek způsob využívání bezplatné půjčovny.

Na.co.KOLO budou kola bez zámků a žádné speciální zajištění ani v plánu není. „Vedle primárního účelu tímto spouštíme určitou sociální sondu. Uvidíme, jak dlouho kola, která nebudou zamčena zámkem, ve městě vydrží,“ objasnil Petr Machek další záměr.  Celý projekt odstartuje prvních osm kol. „Parkovat je bude možné v kterémkoliv ze současných stojanů ve městě. Je jich přibližně dvacet pět,“ přemítal Machek.

Osobnosti z Humpolce

Organizátoři do budoucna ale plánují rozšířit jak počet kol, tak parkovacích míst. K projektu se mohou připojit i místní a darovat například svá nevyužívaná kola. Jedna z hlavních a nezaměnitelných charakteristik plánované humpolecké bezplatné půjčovny kol na.co.KOLO bude jednotný design. „Zástupce flotily půjde jednoduše identifikovat dle výrazné oranžové barvy,“ vyzdvihl Machek. Dodal také, že navíc ještě uvažují i nad určitou grafikou. Přesto bude ale každé z kol v Humpoci výjimečné. „Kola nesou jména významných humpoleckých rodáků a osobností,“ prozradil Petr Machek originální zajímavost.

Pojmenovávat kola mohou i sami lidé. „Pravidla pro pojmenování by se dala zjednodušeně charakterizovat jako pravidla, jimiž se řídí pojmenování ulic. Právo přiřazení jména náleží primárně dárci, který nám své kolo věnuje,“ upřesnil Petr Machek. Některá kola tak už jméno mají. „Takovým prvním ochotníkem byla například slečna, která se ve volném čase věnuje divadlu, a tak světlo světa spatřil Jindřich H. Po vzoru známého filmového a divadelního režiséra Jindřicha Honzla, rodáka z našeho města,“ zavzpomínal Machek.

Projekt na.co.KOLO je aktuálně ve fázi příprav a všichni spoluzakladatelé projektu aktivně spolupracují na lakování a celkové opravě kol. „K dipozici máme od milých dárců zhruba deset použitých kol, která prochází určitou renovací. Především sjednocení barevného designu a uvedením do provozuschopného stavu,“ konstatoval Machek.

Přípravy projektu běží od 8. října loňského roku, kdy měli organizátoři první oficiální schůzku. Termín zahájení provozu oranžových kol je také již naplánován. „Ostrý start proběhne v dubnu či květnu společnou cyklojízdou v rámci akce Do práce na kole. Už se těšíme,“ usmál se Machek.