Přemnožení holubi pořádají v centru krajského města hromadné nálety. Probíhající vánoční trhy jsou pro ně totiž ideální příležitostí k tomu, jak si snadno obstarat potravu. A i když si na ně lidé dost často stěžují, jsou to především oni, kdo ptáky na ulici krmí.

Nejvíce ovšem trpí budovy, na které drzí ptáci ve velkém usedají a ničí je. Jednou takovou je i kostel svatého Ignáce z Loyoly v horní části Masarykova náměstí. Ochranné sítě v pravé části průčelí kostela holubi doslova rozcupovali.

Kostel patří pod Římskokatolickou farnost u kostela svatého Jakuba v Jihlavě. Místní farář Petr Ivan Božik je si problému dobře vědomý. „V současné době s tím neděláme nic, nemá to ani smysl. Nejprve je nutné opravit střechu kostela, a až poté přijde na řadu fasáda a s tím spojené úpravy proti holubům," uvedl farář Božik. Projekt na střechu je už zpracovaný, realizace přijde na řadu až podle toho, jak budou na opravy vyčleněné peníze.

Město plánuje odchyt holubů

Vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková uvedla, že město tento konkrétní případ neřeší, protože je to plně v kompetenci vlastníka, nicméně v příštím roce proti holubům zakročí. „Od poloviny ledna až do konce dubna bude v centru města probíhat odchyt holubů do klecí, které budou umístěné na budově Prioru," poznamenala k chystaným opatřením Ruschková. Holuby už město v minulosti odchytávalo. Naposledy se prý podařilo lapit kolem sto padesáti ptáků.

„V těchto dnech by byl odchyt problém, protože není sníh a holubi najdou dostatek jídla na zemi. Zvláště když jsou v centru trhy," doplnila k problému vedoucí odboru životního prostředí.

Ruschková zároveň upozornila na to, že i lidé v centru mohou sami přispět k tomu, aby se holubi na náměstí tolik nezdržovali. „Chtěla bych apelovat na ty, kteří holuby krmí, aby jim nic nedávali. Protože když najdou jídlo na dlažbě, nebudou potom létat do připravených klecí na obchodním domě," doplnila pro úplnost Ruschková.

Na náměstí prý holubi trápí kromě uvedeného kostela například i budovu radnice.

O tom, kde se holubi v Jihlavě shromažďují, ví Karel Koudelka, který pro Jihlavu odchyt holubů zajišťuje. Stovky holubů našel v opuštěných budovách.

Koudelka radí lidem, aby si hlídali větší opuštěné objekty. Tam se totiž dost často holubi koncentrují. Podobně jako do opuštěných budov pod Brněnským mostem u City Parku v Jihlavě. „Jsou to rozlehlé prostory, které nejsou nijak zařízené, chybí tam schody, a k holubům se tak nikdo nedostane. Naposledy, když jsem tam byl, jich tam byla zhruba stovka. A to většina byla venku," doplnil Koudelka.

Podle jeho odhadu v Jihlavě takto létají čtyři stovky holubů. „A to se ještě držím při zemi," uzavřel povídání holubář, který v lednu příštího roku nastraží na Prior klece.