Vtipné historky ze života přišel na sklonku minulého týdne povyprávět populární Alexander Hemala (63). Na hlasatelském postu působil neuvěřitelných 32 let. I přesto, že od jeho poslední služby v televizi uplynul již nějaký čas, na ten den si přesně vzpomíná: „Bylo to v roce 2005 na Silvestra. Toto řemeslo už skomíralo, prioritou byly jiné věci. Já jsem se s diváky rozloučil, zhasl jsem ve studiu a šel životem dál."

Úsměvné vzpomínky z tohoto období ho však provázejí doteď. Zejména ty s kolegou Milošem Frýbou. „Blonďák Miloš byl elegán, suchar, ale měl skvělý humor. To jsem se jednou připravoval na svůj vstup. Režisér na mne volal: za chvilku jedeme, tak jsem rychle přeběhl přes chodbu, vzal si sako a chtěl si ho obléci. No ale co se nestalo! Ten blbec mi zašil rukávy, takže ač jsem se snažil sebelíp, neprodral jsem se přes to. Určitě si umíte představit, jak to v televizi pak vypadalo. Já jsem tam stál, s rukávy bez rukou a hlásil jsem další program. Frýba byl šťastnej, v šatně mi potom řekl: Ale přestav si, jaký úspěch budeš mít u lidí. Budou si říkat, chudáček, mrzáček, ale jak hezky mu to sako ušili," vzpomněl se smíchem Alexander Hemala.

Z vystoupení prchli bez honoráře

Neuvěřitelné zážitky má i s mnohými slavnými lidmi. Na vystoupení třeba jezdil s legendárním Jirkou Wimmrem – určitě si všichni vybaví jeho nezapomenutelnou scénku „Petr Bezruč: Ostrava".

„Byl to úžasný parťák, i když trochu nevyzpytatelný. Jednou jsme jeli na vystoupení. Vyjeli jsme z Prahy a Jirka vytáhl velkou termosku. K tomu si vzal takovou tu dlouhou lžičku. Něco z ní začal pomalu ujídat. Jirko, co to máš, ptám se ho. Zmrzlinu, odpověděl on. Dobrá tedy. Ale když už jsme jeli kolem Jihlavy a on ještě furt jedl tu zmrzlinu, nedalo mi to: Kolik si tam toho měl? Prý pětadvacet kopečků. A to měl ještě další termosku na cestu zpátky!" se smíchem vyprávěl sympatický hlasatel, který jak sám říká, se na stará kolena dal na divadlo. Krušné chvíle s Jiřím Wimmrem zažil i na představení na Ostravsku. „Marně jsem mu říkal, aby tady nedával tu svoji Ostravu, že to ti horníci nepochopí. Neposlechl mne. Tak to i dopadlo. Náš úprk po vystoupení byl tak rychlý, že jsme si nevzali ani honorář."

Spousta legrace jej pojí například i s hercem Romanem Skamene. Výborný herec, leč menšího vzrůstu, si podle slov Hemaly uměl často udělat legraci sám ze sebe a svého výškového handicapu. „Jednou jsme takhle šli, on mezi námi, skoro nebyl vidět. Najednou slyšíme: vy máte ty svoje postavy vyhnaný práškama, normální výška je taková, jakou mám já."

U dědy si užil dobrodružství

Málokdo ví, že oblíbený hlasatel jezdil v dětství přes Chotěboř poměrně často.

„Mel jsem dědečka ve Velké Bíteši, pravidelně jsem u něho trávil prázdniny. S bráchou jsme hodně trpěli, protože děda byl učitel a ředitel školy. První, co pokaždé udělal, bylo, že si nás s bráchou posadil proti sobě a zeptal se: „Tak, chlapci, jaký byl rok?" Na druhou stranu však o prázdninách ve Velké Bíteši zažíval i mnohem dobrodružnější chvíle.

„Jezdili tam často kamioňáci. Určitě si mnozí z vás pamatují, jaké to pro nás tehdy bylo vzrušení. Stáli jsme u silnice a loudili od nich plechovky od coca-coly, nebo konkrétně my, krabičky od zápalek. Šoféři nám je ochotně vyhazovali. Často se stalo, že nám třeba vyhodili i cigarety. Po prázdninách jsem si někdy domů přivezl i sto kusů. A to jsem byl borec. Můj táta, silný kuřák, kouřil tehdy startky. A já, malý cucák, Marlbora!" dává k dobru historku ze svého dětství.

Jako dítě si vůbec užil bezvadné prázdniny. Sám říká, že od jednoho dědy si vždycky přivezl domů cigarety, od druhého, který byl hodně pracovitý a do práce samozřejmě zapřáhl i bratry Hemalovy, zase výplatu.

Téměř dvě hodiny dokázal Alexander Hemala bavit své publikum. Příště zavítá do Kavárny Chotěboř Jolana Voldánová.

Erika Nováková