Radnice sice před více než třemi lety schválila vyhlášku, která jasně říkala, že do konce roku 2015 všechny automaty z města zmizí, brodští zastupitelé však dva měsíce před začátkem platnosti této vyhlášky otočili. Na úterním jednání zastupitelstva města schválili, že do konce roku Havlíčkův Brod připraví novou vyhlášku, která umožní za nových podmínek provozování hazardu i nadále.

„Byl jsem požádán několika zastupiteli, abychom se této problematice znovu věnovali s ohledem na nový loterijní zákon, který připravuje Poslanecká sněmovna," uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS). Ten dodal, že druhým důvodem byla také obměna některých zastupitelů. „Před třemi lety bylo jiné složení zastupitelstva města a dnešní zastupitelé mají na herny jiný názor," vysvětlil Tecl. Podle něj by však nová vyhláška obsahovala přísné podmínky, za kterých by bylo možné výherní automaty ve městě provozovat.

„V současné době jsou automaty pouze v restauracích a hernách, nově by mohly být pouze ve zkolaudovaných prostorách, uvnitř by se nacházelo monitorovací zařízení či hráči by museli dodržovat přestávky," řekl pár příkladů Tecl. Podle starosty by také došlo k omezení propagace a venku by tak již nesvítily ukazatele možného jackpotu či různé reklamní kampaně.

Návrh nové vyhlášky však na úterním jednání zastupitelstva města vyvolal vzrušenou debatu mezi jednotlivými zastupiteli. Při ní nechyběly ani osobní útoky a urážky.

„Myslel jsem si, že všechny strany mají ve svých volebních programech bod, který jasně říká, že chtějí vymést všechny výherní automaty z města," reagoval komunista Zdeněk Dobrý. Podle něj dnes sedí v zastupitelstvu většina lidí, kteří v něm seděli i v červnu 2012, kdy došlo k usnesení a přijetí vyhlášky o vymýcení výherních automatů. „Je divné, že mnoho zastupitelé najednou změnilo své stanovisko," dodal Dobrý.

Podobný názor sdílel i zastupitel a poslanec za ČSSD Pavel Antonín. „Není úplně morální najednou měnit své názory. Myslím si, že by bylo lepší počkat do definitivního znění nového loterijního zákona, který se připravuje, a podle něho se následně řídit," konstatoval Antonín.

Naopak radní Ivan Kuželka (nezávislí – Broďáci) přiznal, že byl jedním z těch, který inicioval novou vyhlášku. „Nemám rád zákazy a podle mého názoru má prohibice spíše negativní dopad, jelikož zákazy nic neřeší," uvedl Kuželka s tím, že je spíše pro regulaci hazardu.

Pro zachování hazardu by byla i místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). „Nejsem příznivcem automatů, ale městu klesají příjmy a nejsou peníze na sport, školství a kulturu," uvedla Mojžyšková s tím, že je také pro regulaci hazardních her.

Na to však reagovala Martina Matějková (ODS), že jde o špinavé peníze, které za to nestojí.

Podobný názor sdílela i dětská lékařka Magdalena Chvílová Weberová (KDU – ČSL). „Hazard je stejné zlo jako jiné závislosti. Je nemorální a neetické říkat, že peníze potřebujeme na sport a kulturu," zdůraznila Weberová.

Dodejme jen, že městu z provozování heren a výherních automatů „přiteče" do městského rozpočtu okolo 16 milionů korun ročně. V Havlíčkově Brodě je v tuto chvíli městem povoleno provozování 108 automatů a dalších 107 videoloterijních terminálů je povoleno Ministerstvem financí.

Jak kdo hlasoval:

Pro hazard (13 hlasů): Jan Schwarz, Jiří Čáslavský, Jana Fischerová, Tomáš Hermann, Zbyněk Stejskal, Libor Honzárek, Jan Hyliš, Ivan Kuželka, Veronika Prchalová, Miloš Fikar, Lucie Stehlíková, Jan Tecl a Ivana Mojžyšková.

Proti hazardu (9 hlasů): Eva Vyoralová, Zdeněk Dobrý, Magdalena Chvílová Weberová, Čeněk Jůzl, Jan Nosek, Vladimír Frič, Martina Matějková, Petr Korčák a Milan Plodík.

Zdrželi se: Vladimír Slávka a Pavel Antonín.

Nehlasoval: Jiří Strhal