VYBRAT REGION
Zavřít mapu

František Nováček ve vzpírání závodí i v penzi

Skrýšov – Sedmdesát dva let je věk, kdy si většina lidí užívá zaslouženého důchodu a odpočívá. Mezi ně ovšem rozhodně nepatří František Nováček ze Skrýšova u Pelhřimova.

29.1.2013
SDÍLEJ:

František Nováček v rohu posilovny, kde musí být kvůli činkám vyztužená podlaha, aby se při jejich pouštění neprobořila. Ke vzpírání podle seniorského šampiona stačí vytrvalost a zdravá sebedůvěra.Foto: Deník/Jan Mazanec

Stále se věnuje vzpírání ve veteránských kategoriích a jeho sbírka medailí z České republiky i ze světa se stále rozrůstá.

Dotyčný navíc není sportovcem individualistou, ale pomohl v objektu zbrojnice a bývalé prodejny ve Skrýšově vybudovat „obecní" posilovnu – předtím zvedal činky ve stodole. Svým příkladem také nadchl pro týrání těla řadu místních lidí včetně žen, a působí tedy tak trochu jako jejich poradce a trenér.

Jeho práci si cení i předsedkyně osadního výboru Alena Koutníková, která do posilovny také chodí. „A teď pro nás také sehnala bednu a kozu," říká Nováček, který řadu strojů pořídil ze svého. Do místnosti, kde teď v zimě není zrovna ideální teplota na cvičení, chodí třikrát, před závody i čtyřikrát týdně.

Předloni vyhrál s trhem 70 kg a nadhozem 103 kg ve váhové kategorii do 94 kilogramů na mistrovství světa na Kypru. Porazil dalších deset „veteránů" z celého světa. Když se vrátil do Skrýšova, sousedi mu uchystali v hospodě slavnostní uvítání. „Musel jsem dát flašku," směje se.
Vitální senior má na první pohled „udělanou" postavu, i když, jak podotýká, vzpírání není žádná kulturistika.

Nedávno byl na prohlídce u lékaře, a jak říká, nic mu „nenašli". Prášek na bolest si prý vezme opravdu výjimečně. Nemá žádné zdravotní potíže. „Možná je to dané dědičně. Táta se dožil 98 let, máma 95 let," říká František Nováček. Jeho otec pochází z Pelhřimova, matka ze Želiva.

Začínal zápasem

Sám sice vyrůstal a žil v Praze, do kraje svých rodičů se s manželkou vrátil teprve před několika lety, kdy koupil chalupu ve Skrýšově. Jako vyučený instalatér a šikovný řemeslník si poradil i s řadou prací na chalupě.

Od mládí tíhnul ke sportu a v Praze chodil do Sokola. K silovým sportům se dostal už před vojnou, kdy ho kamarád nalákal do Tatry Smíchov, kde byl zápasnický oddíl. „V řeckořímském zápase jsem také jednou na dorostu vyhrál přeborníka Prahy. Pak jsem šel na vojnu a po třech letech jsem se do toho už nedostal. Ale zase přišel kamarád a říkal: Na Tyršáku na Malé Straně je vzpěračský oddíl, pojď se přihlásit, zkusíš to," vzpomíná na své vzpěračské začátky.

„Trénovali jsme dost, třikrát týdně, a měli jsme dobrého trenéra, který nás hodně naučil," zdůrazňuje. Působil na Žižkově a pak ve vzpěračském oddílu Sokol Vyšehrad, se kterým dostáhl výborných umístění a kde je jako kmenový závodník veden dodnes.

František Nováček říká, že dnes se vzpírání věnuje mnohem méně mladých mužů než dříve. „Dneska každý zvedne pár kilo a pak řekne, že ho bolí tělo, a už nejde cvičit. Kdysi nás na mistrovství republiky do jedné váhy jelo z Československa deset a byli jsme pečlivě vybíráni. A dneska jsou to jen tři čtyři lidi a dělají výkony, které jsme my jako mladí dělávali běžně," srovnává.

Podle něj byla jeho generace celkově ke sportu vstřícnější a neměla tolik příležitostí, jako jsou dnes televize a počítače. „Dříve se víc chodilo do tělocvičen anebo se hrál fotbal na ulici. Chodilo se také do různých oddílů. Kdo chodil do oddílu, byl frajer, protože oddíly si vybíraly ty nejlepší," dodává František Nováček.

Zvedal slony

Jako všichni mladí měl i on ve svém sportovním odvětví své idoly. Patřil mezi ně třeba nadaný americký vzpěrač Tommy Kono nebo český olympijský vítěz z Tokia Hans Zdražila. S ním se také František Nováček setkával, byl jen o dva roky starší než on. „Později jsme se potkávali i na závodech jako trenéři dorostenců," dodává.

Ze vzorů jmenuje i ruské siláky Žabotinského a Alexejeva. „Žabotinskij byl malý a dost tlustý, takže kolikrát činku zastavil o břicho a oni mu to už neuznávali. Šel pak do cirkusu, kde třeba na zádech zvedal plošinu se slonem," směje se František Nováček.

On sám přitom také vzpomíná na chlapské hecy, kdy třeba zvedal na dílně nápravy od náklaďáků. Nebo soupeřil, kdo udělá nejvíc dřepů. Každopádně síla se mu hodila i při jeho povolání řidiče, zvlášť když rozvážel těžké kyslíkové bomby.

František Nováček odmítá názor, že vzpěrači jsou jen hroudy masa, které nepotřebují mozek. „Jsou mezi nimi i tací, stejně jako mezi fotbalisty a boxery, ale vzpírání není jen o svalech. Člověk musí přemýšlet, jak má určitý pohyb udělat správně. Jde i o tréninkové plány a závodní taktiku, která se využívá zvlášť při závodech družstev," říká s tím, že jako trenér první třídy absolvoval také přednášky o anatomii nebo psychologii.

Jak navíc dodává, bezmyšlenkovitě „namakaná" těla jsou spíš doménou kulturistů. „Jejich cíl je ukázat se v létě na plovárně. Kdežto my závodíme, snažíme se překonat sami sebe a usilujeme o medaile. Vzpěrač nemusí mít tolik hmoty. Řada lidí se diví, že velké váhy vzpírají i štíhlí kluci, do kterých by to nikdo neřekl. Ale oni mají rychlost a mrštnost, takže kolikrát dokážou zvednout víc než jen „nabušený" svalovec.

Na otázku, zda je vzpírání pro člověka nebezpečné, odpovídá František Nováček záporně. Jen občas prý praskne nějaký úpon, jemu třeba jednou během tréninku prasklo pouzdro v rameni. Jako největší nebezpečí vidí používání anabolických steroidů.

„Ty tělo zalarmují tak, že si hlava začne myslet, že zvedne všechno na světě. Ale pak se stane, že to svaly neudrží, něco praskne a je konec. Steroidy odbourávají hranici, kterou má každé tělo," vysvětluje s tím, že svalová hmota při „sypání" nabyde tak, že ji už tělo nemusí udržet.

Mám svou čest

„Já jsem steroidy nikdy nebral, mám svojí čest. A bylo mi podezřelé, když jsem někoho viděl, jak zvedne najednou za půl roku to, co já trénuju dva roky. Je to švindl kvůli chvilce slávy, a ten se přece musí časem někde projevit. A tělo pak opravdu nevydrží. Je to dočasné a pak se to projeví na přetrénovanosti, kožních chorobách nebo rakovině," vysvětluje s tím, že i u veteránů se tento nešvar objevuje, proto i na jejich závodech vládnou přísné antidopingové kontroly.

Co se týká stravy, František Nováček vzpomíná, jak ve svém vrcholném období na soustředění jedli třeba pouze krůty, kuřata a hovězí maso bez příloh. „Teď už to ale tělo tolik nepotřebuje. Teď je to spíš o vůli přinutit se jít do posilovny. Ale jak si na to zvyknete, tak už to tělo vyžaduje samo a cítíte se hůř, když cvičení vysadíte. Já když tam nejdu třikrát týdně, tak už jsem nervózní a budím se," vysvětluje s tím, že i když tělo bolí, je třeba se překonat.

„Nejsem ale moc otužilý, mám rád teplo, teď v zimě v posilovně cvičím nabalený jak pumpa," směje se.

Během tréninku nazvedá 10 až 15 tun. Dodnes je schopen udělat dřep se 160 kilogramy, dříve to „uměl" i s 200 kily.

Kromě vzpírání chodí s manželkou také plavat nebo na „ostřejší" procházky po okolí. U televize čas netráví, i když občas se také podívá na nějaký film. Hodně čte, chválí místní knihovnu. Nekouří, nepije, občas si dá pivo, kávu spíše výjimečně. Je optimistou, bez toho se prý ani cvičit nedá.
Do skrýšovské posilovny chodí cvičit i fotbalisté po úrazech, kteří byli zvyklí sportovat. A také ženy, které prý potřebují „sundat" břicho, boky nebo zadek. „Ony mají radost z toho, že to na nich je vidět. A skutečně pak vypadají mladší. To, co ony tady odcvičí, to by dokázal málokterý mladý kluk," chválí své „svěřenkyně" Nováček.

Jaké jsou jeho plány do budoucna? V dubnu se hodlá účastnit mistrovství republiky veteránů v Teplicích. A jeho velkým snem je letošní „seniorská" olympiáda v Turíně v létě. Tam by se rád vypravil, ale vše také závisí na tom, zda se mu podaří sehnat nějakého sponzora. Přece jen určité výdaje s sebou světové závody nesou.

Autor: Jan Mazanec

29.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 23 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) SEŘIZOVAČ / KA JEDNOÚČELOVÝCH STROJŮ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: , • seřizování a obsluha jednoúčelového CNC stroje, • výroba dentálních polotovarů a komponentů, • samokontrola kvality, • spolupráce s technologem, , Požadujeme: , • orientace v technické dokumentaci a používání měřidel, • manuální zručnost, • chuť učit se novým věcem, • práce na 3 směny, • vzdělání v oboru není podmínkou, zaučíme vás, • práce vhodná i pro ženy, , Nabízíme: , › Zaučení v oboru výroby zdravotnických prostředků, › Zázemí prosperující české výrobní firmy, › Možnost osobního růstu, , Pokud Vás naše nabídka oslovila, zašlete svůj životopis na pers@medin.cz, popř. nás kontaktujte na tel. č. 566 684 355. , www.medin.cz. Pracoviště: Medin a.s., Vlachovická, č.p. 619, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Magda Svobodová, +420 566 684 355. Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 30 000 Kč Dopravní dispečeři Dispečer-míchač - Žďár nad Sázavou. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: CO BUDE VAŠÍ HLAVNÍ NÁPLNÍ? , - obsluha betonárny, - obsluha nakladače, - práce na PC, JAKÉ POŽADAVKY JSOU PRO NÁS DŮLEŽITÉ?, - řidičský průkaz skupiny C podmínkou, - strojnický průkaz výhodou, - vysoké pracovní nasazení, PROČ SE VÁM U NÁS BUDE LÍBIT?, - velmi zajímavé finanční ohodnocení, v závislosti na kvalitě odvedené práce, a dosažených výsledcích, - získáte stabilní práci, na hlavní pracovní poměr, - jedinečná příležitost pro seberealizaci, - máme pro Vás další zajímavé, firemní benefity, První kontakt emailem. Pracoviště: Tbg pks a.s. - betonárna žďár nad sázavou, Jamská, č.p. 2440, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Martina Zedníčková, +420 566 697 161. Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 16 500 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ (-KA) - Závist (Velké Meziříčí). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: První kontakt jakýmkoliv způsobem. Pracoviště: Eurodeck, s.r.o., 594 01 Velké Meziříčí. Informace: Suk Radomil, +420 736 779 340. Výroba - Výroba Seřizovači 18 500 Kč Seřizovači a obsluha konvenčních fréz obsluha CNC stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ 5.9.2018 v 9,00 hod. ve velké zasedací místnoti ÚP ČR , KoP Žďár nad Sázavou, 4. patro, Požadavky: vyučen , znalost práce na CNC obráběcích strojích s řídícím systémem CNC, základní znalost práce s PC, 3 směnný provoz, Popis práce: 2D a 3D přesné tvarové a rovinné opracování dílů karosářských nástrojů a jiných strojírenských součástí na CNC stroji , týden dovolené navíc, závodní stravování, penzijní přípojištění. Pracoviště: Žďas, a. s., Strojírenská, č.p. 675, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Nikola Filipová, +420 607 015 667.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žďárské kino Vysočina.

Návštěvníků žďárského kina přibývá

Z festivalu Otevřeno Jimramov...

Tradiční festival Otevřeno bude opět v Jimramově

Na Wůdštok do Bystřice dorazí i AlbertČerný s Lake Malawi

Bystřice nad Pernštejnem – Od pátku do soboty připravili v Bystřici nad Pernštejnem členové spolku Zbystři již pátý ročník akce Wůdštok na psím kruháči.

Ve šlágru brala Bystřice bod

Žďársko – Hned ve druhém hracím kole fotbalového krajského přeboru Vysočiny došlo na vzájemný souboj největších favoritů soutěže. Bystřice v něm doma remizovala s Pelhřimovem 1:1.

Po žďárských Vysočanech poletuje exotická pestrobarevná rozela

Žďár nad Sázavou - Na barevného papouška, kterého už delší dobu vídá venku ve čtvrti Vysočany, upozornil strážníky jeden z tamních obyvatel. „Přinesl nám ukázat snímky papouška a také dodal, že se tam pohybuje už několik měsíců, měl proto obavy, aby cizokrajný opeřenec nezahynul, až přijdou chladné dny,‟ uvedl Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie.

Rodinné centrum je do konce srpna pro veřejnost uzavřeno

Žďár nad Sázavou – Rodinné centrum Srdíčko, jež funguje ve čtvrtém patře žďárské polikliniky, je od pondělí 20. srpna pro veřejnost přechodně uzavřeno. Jeho prostory budou totiž po celý týden k dispozici účastníkům druhého běhu příměstského tábora. V jeho rámci čekají děti nejen venkovní aktivity, ale i pobyt přímo v centru.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT