„Plášťů není nikdy dost. Jednak potřebujeme zásoby doplňovat a obnovovat, jednak jsme rádi, když můžeme dát koledníkům trochu vybrat, aby jim padla velikost a ideálně i ladily barvy. Díky pravidelné spolupráci s paní mistrovou Dagmar Marešovou a jejími svěřenkyněmi se nám to daří,“ sdělila koordinátorka Tříkrálové sbírky v regionu Pelhřimov Dominika Dufková.

V tomto školním roce se pláště stihly jen tak tak. „Šest týdnů byli studenti doma, takže jsme si pak museli pospíšit,“ podotkla s úsměvem Dagmar Marešová, ale už nedodala, že plášťů ušili dvakrát tolik co loni.

Celkově na Pelhřimovsku přibývá obcí, které jsou, co se tříkrálových plášťů týče, naprosto soběstačné. „Z poslední doby musíme vyzdvihnout například paní Jaroslavu Hánovou, která se nabídla, že oblékne všechny koledníky v Nové Cerekvi. Ve Stanovicích se tři králové zachumlají zase do plášťů od rodiny Kábovy,“ zmínila Dominika Dufková s tím, že všem pomocníkům patří velké poděkování.

Dodala, že v některých obcích to tak fungovalo vždycky. Například v Častrově si na tříkrálových kostýmech tradičně dávají velice záležet.