To bude probíhat od pátku do konce srpna a bude zdarma. Například v jednom z jihlavských autosalonů se bude promítat snímek Švéd v žigulíku. Na nádražním peronu pak bude zpestřovat čekání na vlak pásmo krátkých filmů z dílny FAMU.

Připomene se i dokument Mečiar. Ten bude k vidění před jihlavským hotelem Zlatá hvězda, kde se před šestadvaceti lety dělilo Československo. Tento film loni ve světové premiéře zahajoval jihlavský festival a posléze byl vybrán Evropskou filmovou akademii mezi patnáct nejlepších evropských dokumentů roku.

Organizátoři festivalu, jehož letošním tématem je pamět, si na dvaadvacátý ročník připravili i novinky. Jednou z nich bude sekce pro studentské filmy z regionu střední a východní Evropy, další pak šestidenní dětský program Ji.hlava dětem. Je naplánovaný i bohatší doprovodný program pro děti a mládež od dvou do čtrnácti let.

Pomyslným Domem dětí se stane Oblastní galerie Vysočiny. „Tam bude dětský koutek s celodenním provozem pro ty nejmenší, starší mohou navštívit třeba kupoli mobilního planetária a sledovat vybrané přírodovědné dokumenty,“ řekla Iva Honsová z Centra dokumentárního filmu, které na programu spolupracuje.

Kromě toho bude pro děti každý den k dispozici výtvarná dílna, zvukové workshopy pak připraví rapper Bonus nebo Mary C z Rádia Wave. „S teoretičkou vizuální kultury Andreou Průchovou pak zvídaví návštěvníci mohou proniknout do zákulisí letošního festivalového plakátu,“ dodala Honsová.

Kromě dokumentárních filmů a večerníčků nebudou chybět ani divadelní představení nebo koncerty.