Ředitel festivalu Marek Hovorka se snaží na celé situaci hledat i pozitiva. „Je to cesta, která přináší mnoho příležitostí,“ řekl s tím, že by nová platforma mohla přilákat nové či staronové diváky. Sice nehrozí, že někdo zůstane před dveřmi plného kinosálu, některé filmy ale budou mít jen omezený počet shlédnutí.

Přestože se cena akreditace dostala až na devět set, nyní se pořadatelé vrací k jarní částce 350 korun. Návštěvníci budou mít možnost zaplatit i více. Všichni podpoří filmaře, což je v současné situaci důležité. „Z každé akreditace věnujeme šedesát procent filmařům a rozdělíme je spravedlivě podle toho, jak bude který film sledovaný,“ dodala vedoucí mediální komunikace Zuzana Kopáčová.

Filmy se budou průběžně zpřístupňovat na webu, kde budu k vidění týden nebo dokud nebude dosažen omezený počet shlédnutí. Odkaz a přístupové údaje přitom dostanou všichni akreditovaní hosté. „Podařilo se přesnést naprostou většinu filmového obsahu. Půjde o plnohodnotný festival, nebude to jen torzo,“ těší Hovorku. Letos nebudou mít Jihlavané možnost navštívit jen jeden nebo dva filmy.

Veřejnost nepřijde ani o Inspirační fórum. Jeho program se rozloží do dvanácti dní, přičemž každý z nich budou dvě diskuze. Pořadatelé aktuálně ladí, jak zajistit dialog mezi diváky a osobnostmi.

Marek Hovorka závěrem ujistil, že se Ji.hlava nechce stát online festivalem. „Letos jsme se ale přesto chystali na takový hybridní ročník, abychom mohli vedle fyzické podoby fungovat i online. Tato cesta bude vést návštěvníky k festivalu v budoucnu,“ pooodhalil plány do dalších let.