VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Exotičtí mazlíčci se stali módou, ale ne vždy na ně chovatel stačí

Vysočina – Vlk, los, hadi, klokan, šelma kočkovitá. Příběh exotické mamby zelené, která údajně uštkla majitelku a několik dní byla na útěku, upozorňuje opět na fakt, kolik podivných domácích mazlíčků někteří chovatelé vlastní. Jak se o ně dokážou nebo někdy nedokážou postarat a kolik zvláštních zvířat je možné potkat i na Vysočině v přírodě, ale také v ulicích nebo na silnicích.

18.10.2018
SDÍLEJ:

KorálovkaFoto: ČTK

Dne 6. října letošního roku byl v zahrádkářské kolonii u Kacíře na Chotěbořsku objeven had. „Na místo byla přivolána naše městská policie, která zjistila, že se jedná o korálovku červenou. Plaz byl odborně odchycen a umístěn zatím u jednoho z našich strážníků,“ informoval ředitel Městské policie Chotěboř Jiří Novotný.

Had a serval utekli chovateli

Rok předtím se na městskou policii v Chotěboři obrátil jeden z obyvatel panelového domu v ulici Severní, že v jeho sklepě je velký had. „Na místě bylo skutečně zjištěno, že v horní části sklepní kóje je plaz. Zjistili jsme majitele, který sdělil, že má ve svém sklepě několik hadů na přezimování. Protože nezabezpečil řádně hada proti úniku, bylo s ním zahájeno správní řízení ve smyslu porušení zákona proti týrání zvířat,“ upřesnil Novotný.

Letos v srpnu zmizel ze ZOO Jihlava klokan. Strážníci ho objevili na chodbě jednoho bytového domu, kde ho odchytili strážníci. Loni na podzim se na Havlíčkobrodsku pohyboval ochočený serval stepní, který utekl chovateli z Pavlova na Ledečsku. Pátralo se po něm několik dnů. Nakonec se zvíře podařilo odchytit nedaleko obce Tis asi deset kilometrů od Pavlova na návnadu v podobě živého holuba. „Už jsem ani nedoufal, jsem nesmírně šťastný,“ oddechl si chovatel Vladimír Zadražil. Jak přiznal, šelma utekla v okamžiku, kdy chovatel špatně zavřel dvířka klece.

Týrání v soukromé ZOO

Veterináři na Vysočině řešili na jaře letošního roku problémový chov exotických zvířat ve Studenci u Třebíče. Podle úřadů tam chová jeden podnikatel ve velmi špatných podmínkách tygra, vlky, hyeny a další zvířata. Chtěl údajně vybudovat soukromou zoologickou zahradu, jenže projekt mu nevyšel. Podle ochránců tam zvířata strádají už léta, teď je chce podnikatel prodat. Tygr, hyeny, vlci a další exotická zvířata žijí v naprosto otřesných podmínkách - jen ve vnitřních výbězích, mezi výkaly a na minimálním prostoru.

Veterináři ve Studenci za poslední roky udělali několik kontrol. Pokuty a další opatření ale nepomáhají. „Jedná se o problematického chovatele, který má opakovaně problémy se zákonem. Chová zvířata bez povolení krajské správy, chová je v nevhodných podmínkách," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Pes dingo, šakali, hyeny, krokodýl, tygřice, lev, vlk… Ti všichni byli drženi v prostorách bez výběhů, byli vyhublí a ve zbědovaném stavu. Veterinární správa udělila majiteli tučnou pokutu a nařídila mu, aby se zvířat zbavil.

Podle slov majitele je objekt již vyklizen. „Všichni jeho obyvatelé jsou pryč,“ vzkázal novinářům majitel podivné ZOO Michal Novák bezprostředně po uzavření své atrakce. Jak vysvětlil, chtěl vybudovat ZOO koutek, kde by návštěvníkům umožnil pozorovat exotická zvířata zblízka. Zvířata, ke kterým se člověk běžně dostane jen v zoologických zahradách. Jeho ZOO mělo mít mnohem domáčtější, rodinný charakter. Na začátku možná dobrý úmysl se ovšem zvrtl v tragédii. „Například tygřice byla převezena 20. 5. 2018 do Westernového městečka Šiklův mlýn u Bystřice nad Pernštejnem. Provozovatel má pro ni dobře vybudované a vybavené prostory. Chov krajská veterinární správa povolila,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček

Koupím vlka

Je dodnes záhadou, jak se loni na dálnici D1 poblíž obce Skorkov ocitl vlk, kterého srazilo projíždějící auto. „Vlka jsme převzali a získali pro vědecké analýzy. Jednalo se o samce váhy kolem 40 kilo. Je možné, že jsme na nějaké migrační vlčí cestě,“ konstatoval ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Havlíčkově Brodě Václav Hlaváč. Ale pravda je, že ani domácí chov vlka není vzácností. Na webovém portálu Vlčí svět si vyměňují zkušenosti lidé z různých koutů republiky, kteří skutečně už doma vlka chovají nebo si ho chtějí pořídit, aniž by zřejmě tušili, že vlk není pes.

„Prosím všechny zájemce, kteří se zamilovali do vlka, aby si nejdříve pořídili nějaké na výchovu jednoduché plemeno psa, pořádně ho vychovali. Když to dokážou, mohou zkusit psa s vlčí povahou, například Československého vlčáka (z 50% vlk) nebo asijské plemena a pokud dokážou i toto, mají 50% šanci, že zvládnou vlka. Já bohužel potkávám spousty nezvládnutých čivav a představa, že někdo takový má vlka mne děsí,“ vzkázal takovým zájemcům kynolog Martin Klouda.

Před lety se také podle informací z ČTK v okolí Seče na Chrudimsku před několika lety pohybovala lama. Nikdo nevěděl, odkud se vzala, nakonec ji ale údajně místní zemědělci chytili a snědli. V okolí Heřmanova Městce u Chrudimi zase domorodci tvrdí, že viděli v lesích pumu.

Chov s povolením

Hada, krokodýla, tygra ani surikatu či další exotická a africká zvířata nelze koupit a chovat jen tak. V první řadě je potřeba požádat Krajskou veterinární správu o povolení k chovu zvířete vyžadující zvláštní péči. A abyste mohli žádat, musí vám být 18 let. Exotické mazlíčky lze získat v zoologické zahradě nebo od soukromých chovatelů.
Státní veterinární správa vydala k polovině července 2018 například povolení k chovu 243 velkých kočkovitých šelem. Ze 169 registrovaných tygrů jich žije v oficiálních zoologických zahradách jenom 40. Mnohé šelmy jsou součástí malých soukromých chovů.

„Navrhujeme, aby v zákoně byly stanoveny podmínky pro chov zvířat z hlediska rozměrů, vybavení, zabezpečení, krmení a toho všeho,“ dodal ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Záchrannou stanicí AVES projde ročně kolem 1000 živočichů. K nejčastějším patří sovy a dravci a v jarních měsících mláďata. Mimo živočichů z volné přírody se sem dostávají i exotická zvířata, která buď svým majitelům utekla, nebo je přestala bavit.

Přísnější opatření

Úřady chtějí zpřísnit opatření pro chov velkých šelem mimo zoologické zahrady, potvrdil na čtvrtečním brífinku ministr zemědělství Miroslav Toman. Poslední události podle něj ukazují, že je to nutné. Měly by se zakázat kontaktní chovy nebo venčení šelem na vodítku. Venčením šelem na vodítku v ulicích Plzně, Brna nebo Havlíčkova Brodu je proslulý například principál cirkusu Joo Jaromír Joo.

„Chovatelé musí mít lepší kvalifikaci, zvířata daleko kvalitnější péči. Určíme jasné podmínky chovu, kdy se inspirujeme zahraničím,“ uvedl Toman. Každý kdo si bude chtít zřídit svůj zookoutek, bude muset v budoucnu prokázat své znalosti dokončením speciálního kurzu.

Podle ministra by mělo být součástí kurzu i praktické zvládání zvířete a správná péče o ně. Nemělo by se tedy stát, jako například na Vsetínsku, že lvice venčená majitelem na vodítku vystartovala po cyklistovi.

Dojde ke změnám i v evidenci chovatelů. „V současné době jsou požadavky na chovatele v této oblasti pro účinnou kontrolu nedostatečné,“ uvedl ministr. Na novele bude ministerstvo zemědělství spolupracovat i s ministerstvem životního prostředí společně se Státní veterinární správou a Ústřední komisí na ochranu zvířat.

Autor: Štěpánka Saadouni

18.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Nástrojař 22 000 Kč Nástrojaři Nástrojař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň práce: práce na vstřikovacích formách, údržba a opravy sériových forem, provádění změn, úprav, příprava nových forem, apod. - práce ve 2-směnném provozu. Požadujeme: vyučení v technickém oboru, orientace v technické dokumentaci a výkresech, manuální zručnost. Nabízíme: zajímavou a perspektivní práci v dynamicky se rozvíjející společnosti, zaškolení a možnost dalšího vzdělávání, bonusy v rámci motivačního systému, finanční ohodnocení dle znalostí a praxe. , V případě zájmu o nabízenou pozici, prosím, zašlete Váš životopis na adresu kmentova@plastia.cz.. Pracoviště: Plastia s.r.o., provozovna, Žďárská, č.p. 313, 592 14 Nové Veselí. Informace: Martina Kmentová, +420 608 101 190. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 20 000 Kč Obchodní zástupci Referent/ka prodeje - Velká Bíteš. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, " Podpora prodejního týmu, " Komunikace se zákazníky, " Zpracování nabídek, objednávek a objednáni přepravy k zákazníkům, " Fakturace dodávek, " Firma je otevřena podporou Vašeho zájmu učit se a realizovat ve Vašich znalostech a dovednostech , Vhodný kandidát:, " Minimálně středoškolské, " Znalost práce na PC, " Znalost AJ nebo NJ - výhodou, " Spolehlivost a samostatnost, " Smysl pro obchod, cílevědomost a zaměření na výsledek, " Organizační schopnosti, odpovědnost, kreativita, pečlivost, " Aktivní přístup, argumentační a komunikační dovednosti, " Časová flexibilita, asertivita, operativnost, Nabízíme:, " Zajímavou, zodpovědnou a motivující práci na HPP, " Práci v moderní, nezávislé, perspektivní a zdravé společnosti , " Míru samostatnosti a odpovědnosti, " Odpovídající ohodnocení, " Příspěvek na stravování ve vlastní jídelně a další zaměstnanecké benefity, " Nástup ihned nebo dle dohody, Pokud Vás tato nabídka zaujme, volejte na tel. 567 774 453, nebo zašlete životopis na e-mail coufalova@bematech.eu. Pracoviště: B e m a t e c h, s.r.o., 595 01 Velká Bíteš. Informace: Kateřina Coufalová, +420 567 774 453,732 454 622. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedníci, dělnící ve stavebnictví. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, zručnost, smysl pro pořádek, ochota cestovat, flexibilita. Bez těchto vlastností se prosím nehlásit., Tyto požadavky jsou vítány: Předchozí praxe ve stavebnictví, první kontakt e-mailem nebo telefonicky na tel: 566 531 801 kdykoliv v pracovním týdnu do 16 hod.. Pracoviště: Jpm metal s.r.o., Jihlavská, č.p. 2373, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Dagmar Klímová, +420 566 531 801. Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z pryže Operátor lití. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vaše pracovní náplň:, výroba polotovarů z technických plastů;, kontrolní operace podle pracovních postupů;, , Váš profil:, výuční list v oblasti strojírenství výhodou;, nevyučené v oboru zapracujeme;, manuální zručnost, samostatnost a spolehlivost;, , Nabízíme:, zajímavé mzdové ohodnocení;, 5 týdnů dovolené;, příspěvek na závodní stravování;, zvýhodněný mobilní tarif;, roční a mimořádné odměny;, zaměstnání vhodné i pro absolventy;, možnost nástupu ihned, , NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 10 000 Kč. Pracoviště: Schwartz technické plasty čr s.r.o. - pracoviště nové město n.m., Petrovická, č.p. 312, 592 31 Nové Město na Moravě. Informace: Lenka Šperlingová, +420 566 503 530.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Knihovna Matěje Josefa Sychry

Ve Žďáře soutěží o titul Kamarádka knihovna

V pátek 16. listopadu začalo vyznačování nové miniokružní křižovatky na ulicích Wonkova, Vysocká a Studentská ve Žďáře nad Sázavou.
8

OBRAZEM: Ve Žďáře vyznačují nový kruhový objezd

Za půl roku je ve sbírce na dětské oddělení už téměř 1,4 milionu

Nové Město na Moravě – Za půl roku trvání veřejné sbírky na vybavení právě budovaného dětského oddělení už dárci na účet poslali celkem 1 366 681 korun. Peníze věnují jak jednotlivci, tak firmy i některá města a obce.

Na mikulášskou nadílku se zájemci mohou hlásit už nyní

Žďár nad Sázavou – Již tradiční mikulášskou nadílku už nyní připravují v Rodinném centru Srdíčko ve Žďáře nad Sázavou.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

OBRAZEM: Radňovická zatáčka „sbírá“ nehody i „laiky“ na sociálních sítí

Žďársko – Za jedno z nejrizikovějších míst Kraje Vysočina byla dopravními experty vyhodnocena „radňovická zatáčka“ ležící na silnici I/19 u Radňovic mezi Novým Městem na Moravě a Žďárem nad Sázavou. Nehod automobilů tam stále přibývá – většina z řešených kolizí se na úseku komunikace odehrála v posledním půldruhém roce.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT