Má je rád všechny, každý rok se i sám podílí na obnově jejich značení. Z okresu, který se pyšní více než 500 kilometry turistických tras, nakonec vybírá jednu z nejstarších – a to zelenou trasu z Pelhřimova do Želiva. Tato trasa měří patnáct kilometrů a někdy se jí říká Ehlerova stezka.

„Vznikla už ve 20. letech 20. století a nese jméno po tehdejším druhém předsedovi pel-hřimovského oboru Klubu československých turistů, pri-máři pelhřimovské nemocnice Ferdinandu Ehlerovi," vysvětluje Pavel Pípal.

Ehler v čele turistů vystřídal hejtmana Františka Zelinku, který turisty vedl po založení odboru v roce 1920.
Z Pelhřimova do Želiva, od kterého se začátkem 12. století začal celý region kolonizovat, vede kromě zmíněné zelené ještě „mladší" a delší červená trasa. Ta zabíhá do Kojčic, vede podél Sedlické přehrady a podle kletečenského rodáka a spisovatele Františka Hamzy se jí říká Hamzova stezka. Zelená se na rozdíl od červené, která byla z druhé strany Pelhřimova protažena až na poutní místo Křemešník, drží víc v přírodě a prochází Hodějovicemi a Svépravicemi.

Začíná před dolní budovou pelhřimovského muzea, u obřího rozcestníku, který reprezentuje Pelhřimov jako město rekordů. Uličkou kolem fary se dostaneme do Hrnčířské ulice, kolem Strachovských rybníků až na Pražskou ulici. Tu přejdeme pod obchodním centrem. Čeká nás chůze ke dvoru Peklu, kde je i pomníček obětem letecké havárie.

Cesta nás vede do údolí, kde je les zvaný Kostelík. Přes něj se dostaneme do malebných Hodějovic. Z trasy lze odbočit ke znovicírovanému Hodějovickému mlýnu, kde se můžeme občerstvit. Při stoupání ke statku Těchorázek se nám otevírá krásný pohled na krajinu, cestou míjíme samoty U Jeřábků. Další výhled na údolí Želivky a Trnávky se nabízí za Svépravicemi.

Křižujeme žlutou trasu a dostáváme se k osadě Haštal, odkud už z návrší scházíme do Želiva, kterému vévodí premonstrátský klášter, založený roku 1144. V něm se lze osvěžit pivem z obnoveného klášterního pivovaru, prohlédnout si areál opatství, kde se točily scény filmu Dobří holubi se vracejí, nebo navštívit samotný kostel, navržený slavným architektem Santinim.