Během cvičení proto mohou lidé v okolí elektrárny vidět stoupající dým. Nemusí ale propadat panice. „Je to kvůli využití kouřových efektů v rámci cvičení, do kterého se zapojí předem vybrané skupiny zaměstnanců. Veřejnost se proto nemusí obávat, do cvičení není zapojena a na kouř nemusí reagovat,“ vysvětlil mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk.

Jednání sdružení Energoregion svolalo, protože podle nich přibývá otazníků, zda bude tendr na dostavbu Dukovan opravdu vypsaný
Dostavba Dukovan: Chceme, aby vláda dodržela termíny, zní z Třebíčska

Cílem cvičení je ověřit součinnost mezi Správou úložišť, provozovatelem úložiště na elektrárně, směnovým inženýrem a havarijním štábem elektrárny. „Prověří se i poskytování informací dotčeným orgánům a organizacím a připravenost elektrárenských hasičů k zásahu na úložišti při mimořádné radiační události,“ doplnil Bezděk.

V letošním roce čeká energetiky v Dukovanech celkem deset cvičení havarijní připravenosti. „Čtyři z nich jsou tajná, bez předem známého termínu a scénáře. Vyhlašovaná jsou bez předchozího upozornění na základě aktuálního rozhodnutí ředitele elektrárny,“ dodal Jiří Bezděk.