Celý přesun, který je součástí cvičení Saber Strike 2022, má podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové 500 kusů techniky a 1200 vojáků.

Ve vojenském areálu v Rančířově u Jihlavy čekají americký vojenský konvoj vytápěné stany i temperované kontejnery se sprchami a dalším sociálním zázemím. Připravený je zdravotní tým a také stan pro izolaci vojáků, u nichž by se prokázal covid-19. V areálu může během přesunu konvoje odpočívat až 350 vojáků. Je tam také autoopravna a místo pro doplnění pohonných hmot.

Při komentovaném krmení se návštěvníci dozví řadu zajímavostí. Třeba i to, že medvědi před pětadvaceti lety několikrát utekli.
Maso ho nebere. Podívejte se, jak si medvěd v jihlavské zoo pochutnával na ovoci

Do Rančířova budou američtí vojáci dojíždět v několika proudech denně. Poslední by odtud měli odjíždět v úterý 22. února. Tábor, který pro ně připravila česká armáda. jim poslouží i při návratu ze cvičení ve druhé polovině března.

Konvoj projíždí po českých silnicích v nočních hodinách rozdělený do pěti částí. Každá je rozdělena na tři až pět skupin, které projíždějí s hodinovým odstupem kvůli plynulosti dopravy. Trasa vede z Rozvadova po dálnicích D5, D0, D1 a silnici I/38 do Rančířova, po odpočinku pak opět po silnici I/38 na dálnici D1 a D2. Každá část konvoje v Česku stráví maximálně 48 hodin. Na přesun konvoje dohlíží ve spolupráci se státní policií i Vojenská policie.

Cizinec přeložil dodávku o víc než sto procent.
Hazardér jel na dálnici s dodávkou přetíženou o čtyři tuny. Zaplatil pokutu

Armáda uvedla, že v každé skupině bude na českých silnicích maximálně 20 vozidel. Řidiče vyzvala, aby dbali pokynů policie a nevjížděli do konvoje. "Nepředjíždějte, pokud nemáte jistotu, že předjedete celý konvoj," uvedla. Podle Dvořákové se stejně jako v minulosti do cvičení zapojí 2. jezdecký pluk (2nd Cavalry Regiment), který je v současné době umístěn jako součást amerických vojenských sil v Německu.

Vojáci a technika armády USA se přes Česko přesouvali v minulosti už několikrát. Velkou pozornost vyvolal například konvoj asi 500 Američanů s více než stovkou vozidel, který projížděl Českem na jaře 2015 cestou ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Německu. Zprvu se ozývaly spíše kritické hlasy lidí z okruhu spolků kritizujících Severoatlantickou alianci (NATO) a sympatizujících s Ruskem. Při průjezdu ale nakonec americké vojáky vítaly tisíce jejich příznivců. V dalších letech pak následovaly i početnější konvoje.