Zdravotníci tento úkon provádějí několikrát denně. Jenže ne všichni pacienti ho chápou správně. „Stává se mi, že si zdravotníci stěžují, že dezinfekci rukou někteří pacienti berou tak, jako bychom se jich štítili. To je samozřejmě nesmysl. Je to pro dobro pacienta. Věřím, že pacienti jsou stále erudovanější a informovanější a vědí, že je to ochrana jich samotných," řekla Magdaléna Lavičková. Právě prostřednictvím rukou se totiž v nemocnici šíří nejvíce nákaz. Dezinfekci proto zdravotníci používají na každém oddělení.

Podle epidemiologické sestry však v běžném životě lidem místo dezinfekčního přípravku postačí mýdlo a voda. „Mýt si ruce ale musíte dostatečně často, a to vždy, když přijdete z venku domů, když cestujeme dopravním prostředkem, před jídlem nebo po použití toalet," přiblížila Lavičková.

Důležitá je také správná technika mytí rukou. Jako první by si lidé měli ruce navlhčit vodou. „Teprve pak můžete aplikovat mýdlo. Ve zdravotnictví už se používá výhradně tekuté, což by mělo být i v domácnosti. Když dáte mýdlo na suché ruce a pak na ně pustíte proud vody, většina mýdla vám uteče do odpadu, proto je důležité si ruce před mýdlem navlhčit," informovala sestra. Poté by si lidé měli ruce alespoň půl minuty mydlit, opláchnout pod tekoucí vodou a osušit do jednorázového ručníku.

Je důležité, aby člověk při mytí nezapomínal na konečky prstů, palce a hřbet ruky, většinou si totiž lidé umývají pouze dlaně. „Na mytí je speciální technika stejně jako na desinfekci. Mezi doporučené pohyby patří například tření dlaně o dlaň, zámek nebo špetička," uzavřela Lavičková.