Deštivé a chladné počasí posledních týdnů vůbec nepřeje provozovatelům kempů na Jihlavsku. O tom, jak se déšť a nízké teploty projeví na návštěvnosti, ví své i Eduard Jakwerth, provozovatel Kempu Velkopařezitý u Řásné s celoročním provozem. „Jindy to tu v květnu obsadili cizinci s karavany, sem tam tu někdo přespal i ve stanu, letos je tu úplně prázdno. Ani s ubytováním v chatkách a penzionu to není úplně nejlepší. Během května totiž dorazilo méně školních zájezdů než obvykle. A podobné to bude i v červnu. Jen pár škol tu stráví celý týden, většinou si zaplatí jen jednu nebo dvě noci," uvedl Jakwerth s tím, že na vině je i ekonomická situace, protože lidé a instituce nyní šetří, kde se dá.

A zatím to vypadá, že lépe nebude ani v hlavní sezoně, během prázdnin a dovolených. „Teď dobíhají objednávky na léto, zatím máme o čtvrtinu hostů méně, než jsme měli loni touto dobou. Uvidíme, třeba se to zlepší a objednávky ještě přibudou," doplnil Jakwerth. Pryč jsou podle Jakwertha například i doby, kdy do kempu o víkendech jezdily party lidí a slavily tam narozeniny a další významné životní události.

Ceny za ubytování a další služby zůstávají v Kempu Velkopařezitý na stejné úrovni jako loni. „Zdražováním bychom si spíše uškodili. Snažíme se v kempu neustále něco vylepšovat. Letos se nám podaří dokončit opravu a renovaci osmi chatek, která začala loni," dodal provozovatel kempu poblíž Řásné.

Novou sezonu nyní zahajují také v jihlavském Autokempu Pávov. „Posledních čtrnáct dní fungovala ubytovna, jeli jsme spíše v takovém provizorním režimu. Sem tam někdo přijel. Hlavní sezona nám začíná teď v červnu. Máme nahlášené nějaké školní výlety a školy v přírodě," sdělila za provozovatele kempu Liběna Menšíková, starostka TJ Sokol Jihlava Bedřichov.

Provoz kempu na Pávově by neměly ohrozit ani aktuální opravy dálnice D1. „Uvidíme, jak to bude. Ale myslím si, že ten, kdo to tu zná, si sem cestu najde. Ostatní se mohou na cestu zeptat," doplnila Menšíková.

Pávovský autokemp už několik let čeká na rozsáhlé opravy. Vše je však podmíněno získáním dotací. O dotaci na rekonstrukci sociálního zařízení a vybudování beachvolejbalových kurtů a terénní cyklostezky se rozhodne asi v červenci. Bedřichovský TJ Sokol má i do budoucna v plánu další projekty na zvelebení pávovského areálu.

ZUZANA MUSILOVÁ