Za prvních sedm dní se hlasování zúčastnilo 470 respondentů. „Z toho je čtyřiapadesát procent žen. Pro průvod hlasovalo zatím sedmačtyřicet procent účastníků ankety, třiapadesát procent je proti. Hlasování je poměrně vyrovnané,“ uvedla třebíčská mluvčí Irini Martakidisová s tím, že jde o čísla esemeskového hlasování. Od třebíčských obyvatel přijdou rovněž vyplněné anketní lístky v papírové podobě.

Na oficiálním facebookovém profilu města se rozhořela velká diskuze na toto téma. Převážná většina z víc než stovky diskutujících krampusy odmítá. Například paní Eva reaguje jednoznačně. „Ani náhodou!!! Máme naše krásné tradice, buďme rádi za ně!!!“ píše v komentáři. Kdo s krampusy souhlasí, svůj postoj nerozvádí a píše stručně slůvko ano.

Ilustrační foto
Tragédie při bourání starého domu ve Vladislavi: pod sesunutou zdí zemřel člověk

Mluvčí města má zkušenost, že názor obvykle častěji vyjádří lidé, kteří s něčím nesouhlasí než ti, kterým se něco líbí. „Jsem na výsledek ankety velmi zvědavá,“ poznamenala.

Radnice přišla se zimní „čertovskou“ anketou už v létě proto, že dostala nabídku na organizaci takového průvodu. Svátek krampusů je 5. prosince, ale chodí většinou od listopadu až do ledna. „V našem městě máme 5. prosince Mikuláše a tuto hezkou tradici chceme zachovat. Pokud by však lidé projevili zájem i o něco nového, krampusový průvod bychom rovněž, v jiném termínu, zajistili,“ dodala Martakidisová.

Pochod čertů Krampusáků ve Žďáře nad Sázavou.
OBRAZEM: Krampus čerti přijeli do Žďáru i s ohnivým vozem

Například v Brně se na průvod krampusů chodí podívat tisíce lidí, stejně tak ve Žďáru nad Sázavou.