Nápad uspořádat výstavu z betlémů, které si lidé na Třebíčsku předávají z generace na generaci, nebo které soustavně doplňují o nové a nové figurky, přitom přišel už před pěti lety.

„Tehdy nás napadla výstava s pracovním názvem Zatoulané betlémy. Chtěli jsme do Třebíče dostat betlémy, které pocházely z dílny třebíčských betlémářů. Další část výstavy je reakcí na výzvu, kterou jsme vydali minulý rok – oslovili jsme současné betlémáře z Třebíče a okolí. Těch se ozvalo opravdu velké množství, za což jsem strašně rád,“ neskrýval spokojenost kurátor výstavy Tomáš Hartman.

Vrátka, vánoční trhy.
Zrušením trhů přijdeme o vánočního ducha i peníze, říká trhovkyně z Třebíče

Výstava má podle něj ukázat vývoj třebíčského betlémářství od starých dob až po současnou moderní tvorbu. Zatímco původní třebíčské jesličky byly zejména papírové, současní betlémáři využívají hlavně dřevo.

I přesto, že se vernisáž výstavy konala na zámeckém nádvoří a do konírny se dostal vždy jen omezený počet návštěvníků, přišlo si betlémy hned první den prohlédnout několik desítek lidí. „Mně se nejvíc líbí ty dva rakouské a taky třebechovický. Obdivuji, jak je to velké, a kolik to tedy muselo dát práce. Je to úžasné,“ uvedla Marie Krejsová, která se do konírny dostala jako jedna z prvních.

Výstava potrvá do 16. ledna 2022.