„V minulém týdnu jsme evidovali 22. případ závažného chřipkového úmrtí, který navíc skončil úmrtím pacienta. Na chřipku typu A zemřel 19. března v Třebíči muž, rok narození 1948,“ upřesnila informaci ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Alena Dvořáková. Loni zemřelo na chřipku na Vysočině třináct lidí.

Všechny ostatní informace i vývoje nemocnosti v regionu v uplynulém týdnu jsou příznivé. „Zaznamenali jsme další úbytek všech akutních respiračních onemocnění, výrazně ubylo pravých chřipek,“ poukázala na dvě kritéria Dvořáková. Chřipka se sice nadále v populaci objevuje a ještě nově objevit může, avšak už ne v masivním epidemickém rozsahu. Nemocnost se vrátila do míry běžné pro stávající roční období.

V závěru dvanáctého kalendářního týdnu zrušila zbývající lůžková zařízení zákaz návštěv. Zatímco ještě na počátku jedenáctého týdne platil zákaz návštěv na osmi místech na Vysočině, v současnosti už toto protiepidemické opatření neplatí nikde.

Mezi posledními odvolával zákaz návštěv Domov pro seniory Telč. „Zákaz návštěv jsme rušili v pátek 23. března a hned jsme o tom informovali blízké našich klientů, takže už ten samý den odpoledne návštěvy do domova přicházely,“ potvrdila zástupkyně ředitelky Domova pro seniory Telč Eva Pavlíčková.

V pátek se otevřela návštěvám také poslední větší nemocnice na Vysočině, a sice ta v Pelhřimově.

V České republice je aktuálně 1 387 akutních respiračních onemocnění na sto tisíc obyvatel, Ministerstvo zdravotnictví vývoj po mezitýdenním poklesu o osmnáct procent označuje slovy, že nemocnost pozvolna ustupuje. Ve dvou krajích zůstává ale nemocnost nad hranicí 1 800 nemocných. Liberecký kraj hlásil za dvanáctý týden 1 913 případů, Jihomoravský kraj 1 810 nemocných na sto tisíc obyvatel.

Už teď je jisté, že letošní chřipková epidemie na Vysočině bude patřit ve srovnání s posledním roky k výjimečným. Pro letošní chřipkovou epidemii bude charakteristické, že se na ní převažujícím způsobem podílel virus typu B. Epidemie trvala bezmála dva měsíce, nastupovala na počátku února, vrchol měla v osmém kalendářním týdnu, kdy bylo na Vysočině 2 199 nemocných a odznívá až nyní ve druhé polovině března.

Podobná epidemie byla na Vysočině naposledy v roce 2007, kdy kulminovala na 2 399 nemocných v šestém kalendářním týdnu, nebo v roce 2005, kdy bylo od pátého do desátého týdne po celou dobu více než dva tisíc nemocných a vrchol byl dokonce 3 436 nemocných v sedmém kalendářním týdnu.

Chřipková sezona 2017/2018 na Vysočině v datech
(k 26. březnu)
Počet závažných případů onemocnění: 22
Z toho úmrtí: 10
Nejvíce akutních respiračních onemocnění: 2 199 (v 8. kalendářním týdnu)
Nejvíce zákazů návštěv: 26 (v 9. kalendářním týdnu)
Zdroj: KHS Kraje Vysočina