O své drahocenné králíky přišel Josef Švára z Přibyslavi. „Ráno jsem vstal, že půjdu své králíky nakrmit a našel jsem asi tři mrtvé. Každý den to pak narůstalo. Nakonec jsem jich napočítal čtrnáct. Taková ztráta v průběhu deseti dnů, to je hrozné," smutnil Švára.

Chovatelé mohou nemoci pouze přihlížet, mor se totiž nedá léčit. Aby se dál nešířil, měli by chovatelé uhynulá zvířata zasypat vápnem a zakopat. Zužitkovat je nelze. Nesmí zapomenout také na vydezinfikování králíkárny.

Nákaza se přenáší také vzduchem. O osmnáct králíků přišel také Vlastimil Florík. „Začali hynout sousedovi králíci. Nechal mrtvá nakažená zvířata totiž ležet na hnoji. Slétly se na ně mouchy, které to pak přenesly na moje králíky. Bylo to od něj nezodpovědné. Měl mě o nákaze informovat," myslí si Florík.

Králičí mor postihne ty chovatele, kteří ignorují vakcinaci, která se provádí jednou ročně. To potvrdil i Jan Bouma z Českého svazu chovatelů v Havlíčkově Brodě. „Chovatelé, kteří jsou zaregistrovaní v naší organizaci,žádný králičí mor nehlásí. Problém mají asi jenom soukromníci, kteří chtějí ušetřit nějakou tu korunu a často vynechávají očkování. Je to problém, protože tím ohrožují i ostatní chovatele," uvedl Bouma. Takové očkování přitom stojí deset nebo jedenáct korun. Cena za očkování se odvíjí od toho, jak daleko za vámi veterinář musí jet.Vakcinaci lze aplikovat již od stáří šesti týdnů.

„Neorganizovaní chovatelé nechtějí do chovu vložit ani korunu a pak je nákaza na světě. Ohrožují tím i organizované chovatele, kteří očkování nevynechávají. Například dneska mi volal pán, abych mu přijel králíky naočkovat. Tak by to mělo být všude," řekl František Pfeifer z Českého svazu chovatelů.

Škoda za uhynulá zvířata se různí. Záleží na tom, jestli jde o výstavního králíka nebo masného. „Pokud vám uhyne nějaký šampión, škoda se pohybuje kolem dvou set korun. Škoda za masného králíka se pohybuje kolem stokoruny. Záleží také na tom, jak byl králík velký," popsal Pfeifer.

Při moru mohou chovatelé přijít i o celý chov.

Beáta Dvořáková