Většina cestovních kanceláří odtud stahuje své klienty a nabízí jim určité kompenzace. Havlíčkobrodska se však tato situace příliš netýká.

„Měli jsme v Egyptě dva klienty na svatební cestě. V momentě, kdy cestovní kanceláře začaly rušit lety, jsme je kontaktovali a nabídli jim možnost odletu. V tuto chvíli v této destinaci nikoho nemáme," uvedla například zaměstnankyně brodské cestovní kanceláře ADA Tour Julie Zemanová.

Své klienty nemají v současnosti v Egyptě ani žádné jiné cestovní kanceláře na Havlíčkobrodsku, které Deník včera oslovil.

„Lidé o té situaci vědí. Proto do Egypta vůbec létat nechtějí," podotkla Tereza Ždímalová z chotěbořské Štefi Tour.

V létě se většinou na pyramidy nejezdí

To potvrdila i zaměstnankyně brodské cestovní kanceláře Globus Michaela Handlová, podle níž do Egypta příliš jejich klientů v létě většinou jezdit nechce. „Tato destinace je mezi lidmi nejvíce oblíbená hlavně v březnu a v dubnu, kdy je v České republice zima, 
a klienti tam létají za teplem," řekla Handlová.

Do 26. srpna jsou všechny lety do Egypta zrušeny. Po tomto datu se většina cestovních kanceláří rozhodne, jakým způsobem budou nadále postupovat.

„Klientům, kteří měli v tomto termínu koupený zájezd, jejich peníze buď vrátíme, nebo si mohou případně vybrat nějakou jinou destinaci k dovolené," dodala Zemanová s tím, že nejčastěji si lidé jako náhradu vybírají Turecko a Řecko.

Násilné střety mezi příznivci nedávno sesazeného prezidenta Muhammada Mursího a pořádkovou službou v Egyptě stály život už několik stovek tamních obyvatel.

Poté, co v pátek 16. srpna vydalo české Ministerstvo zahraničních věcí doporučení, aby se turisté této destinaci vyhnuli, začaly cestovní kanceláře hromadně rušit své naplánované lety.

Některé z nich plánují jejich obnovu až na polovinu září. Vše ale bude záležet především na tom, jak se situace v Egyptě vyvine.

Jan Štrobl