Kolik kdo spotřeboval tepla, budou muset měřit také domácnosti na Jihlavsku v těch domech, kde si mezi sebe náklady rozpočítávají. Týká se to tedy především bytových domů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu nechalo na instalaci měřáků na teplo necelé dva měsíce. Vyhláška, kterou ministerstvo vydalo v minulém týdnu, totiž začne platit už od Nového roku.

Někteří majitelé bytů s pořízením měřáků váhali, dlouho totiž nebylo jasné, jaké měřiče a přístroje registrující dodávku tepelné energie zákon vlastně požaduje. Příslušná vyhláška nyní vstoupila v platnost a majitelé domů tak mají jasno.

„Opravdu mě zaráží, že to ministerstvo vydalo až nyní. My naštěstí v bytě potřebné zařízení máme, takže jsme v klidu, jak to ale budou dělat ostatní, když teď poptávka stoupne raketově, to opravdu nevím, asi si to budou muset instalovat sami," vyjádřil se Pavel Novotný.

„Vyhláška konečně ruší nepříjemné právní vakuum, se kterým se majitelé domů a společenstva vlastníků dosud museli potýkat. V drtivé většině bytových domů je stále možné používat indikátory spotřeby tepla, které poskytují dostatečnou přesnost pro spravedlivé rozúčtování nákladů na vytápění," okomentoval vyhlášku Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti Enbra, která se mimo jiné zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby tepla.

„Povinnost vybavit bytovou jednotku měřidlem spotřeby tepla tak vzniká jen tam, kde je pouze jediný vstup vnitřního rozvodu tepla. Pro bytové, a to zejména panelové domy se nic nemění. Mechanismus a technologie pro měření a rozúčtování spotřeby nebude nutné nijak modifikovat," doplnil Karel Vlach.

Vyhláška se týká především bytů, kde se spotřeba tepla neměří na každý byt zvlášť, ale náklady se rozpočítávají podle podlahové plochy. To je ale mnohdy nespravedlivé. „Samozřejmě, někdo může topit méně, i když má větší byt," řekl Novotný.

Jestli domy spotřebu tepla doopravdy měří, bude kontrolovat Státní energetická inspekce. Za nesplnění povinnosti bude hrozit majitelům bytů pokuta. A to právnickým osobám až 200 tisíc, soukromým 50 tisíc. Majitelé však na pořízení měřáků podle ministerstva dostanou čas.