S pozvánkou na ochutnávku uzenin u příležitosti otevírání nového řeznictví dorazil na služebnu moravskobudějovických strážníků jeden z obyvatel města. „Pozvánku našel ve schránce a přinesl nám ji s tím, že mu celá akce připadá podezřelá a že by mohlo jít o podvod na seniorech," řekla zástupkyně ředitele strážníků Hana Nixová.

V salonku restaurace, kde se akce měla konat, bylo asi deset seniorů a průběh měl být stejný jako v Třebíči místo uzenin chtěli šmejdi vnutit důchodcům vysavač za 64 tisíc korun. Kvůli přítomnosti městské policie však akci záhy zrušili. „Došlo jim, že to nebude probíhat tak, jak chtěli, takže celou akci ukončili s tím, že prý přišlo málo lidí," vylíčila Nixová. Přítomní důchodci nedostali ani slíbenou výslužku, místo ní jim šmejdi ze zaparkovaného auta, plného vysavačů, předali pouze lahve lanolinu.

Kromě strážníků přijeli akci zkontrolovat také inspektoři České obchodní inspekce (ČOI). „Podle nich šlo o neohlášenou akci, na kterou zvali pomocí klamavé reklamy, proto chtěli pořadatele identifikovat. Ti to odmítli s tím, že se žádná akce neuskutečnila a oni nic nespáchali. Jejich totožnost se podařilo zjistit až nám, údaje jsme následně inspektorům předali a celá věc je nyní v jejich šetření," konstatovala Nixová. Šmejdům tak nyní za jejich jednání hrozí od ČOI vysoká pokuta.

Ne však za řádění v Třebíči, které proběhlo jen o pár hodin dříve. Tamní strážníci podle slov mluvčí Lucie Šerkové o akci nevěděli. „Obdrželi jsme telefonát až ke konci celé akce, ale jelikož jsme v tu chvíli neměli žádné volné hlídky, odkázali jsme volajícího na policii. I kdybychom o tom ale věděli dřív, je možnost našeho zásahu problematická. Většinou se totiž jedná o soukromou akci a pořadatelé se až do chvíle, než lidé podepíší, ničeho trestného nedopouští," řekla Šerková.

Nicméně podotkla, že kdyby třebíčští strážníci o akci věděli, mohli by alespoň vykonávat monitoring podobně jako kolegové z Moravských Budějovic.

Jednáním šmejdů se zabývá i policie. Po středeční akci v Třebíči se jim podvodem podařilo za 35 tisíc korun jeden vysavač prodat a poškození na nepoctivé prodejce podali trestní oznámení. Policisté nyní celý případ prověřují.

V Třebíči se předváděcí akce konala v prostorách Grand Hotelu na Karlově náměstí. Ředitel hotelu Dušan Švonja odpovědnost za nepoctivé obchodníky odmítá. „My nezkoumáme, co se tam děje. Kdybychom se moc ptali, nikdo k nám příště nepřijede. Navíc nám takoví lidé stejně neřeknou pravdu o tom, co se tam děje. Když mohou lhát lidem, mohou lhát i mně," uvedl.

Nejúčinnější obranou tak je na podobné akce vůbec nechodit. „Když už se na ně člověk přece jenom vypraví, v žádném případě by na místě neměl nic podepisovat a nikomu nedávat osobní údaje," varovala mluvčí třebíčských strážníků Lucie Šerková.

Za první tři čtvrtletí letošního roku zkontrolovala Česká obchodní inspekce v celé republice 543 předváděcích akcí a nedostatky zjistila ve 424 případech. Celkem bylo uděleno 154 pokut za 15,4 milionů korun.