„Všechny rozbory mají negativní výsledek. Zajištěný alkohol tedy neobsahoval nebezpečný metylalkohol," sdělila ve středu mluvčí vysočinského krajského ředitelství Policie ČR Dana Čírtková.

Celníky se to ve středu ve zmíněné moravskobudějovické prodejně jen hemžilo. Dvěma vozidly celní správy odtud odváželi v zalepených krabicích rum, vodku, borovičku, fernet, ale i Jelcina a další alkohol. Šlo o zhruba dva a půl tisíce lahví za více než tři sta padesát tisíc korun.

Na to, že do té doby zalepené krabice obsahují lahve s falešnými a zcizenými kolky, přišli až minulý týden celníci, kteří se vypravili do prodejny na podnět policistů. Ti upozornili celníky na to, že v provozovně mají ve skladě zásoby alkoholu s etiketami s názvem likérky, která figuruje na seznamu s problémovým alkoholem.

U středečního vynášení krabic asistoval provozovatel prodejny Martin Benda. Deníku řekl, že je překvapen, v jaké nepříjemné situaci se ocitl.

„Zboží jsme nakoupili 29. června letošního roku ve velkoskladu v Říčanech. V podstatě jsme tam koupili veškerý sortiment alkoholu. A protože šlo o kvalitní alkohol staršího data a cena byla velmi příznivá, udělali jsme si zásoby. Nemohli jsme tušit, že v krabicích, které jsou už přelepeny celní páskou a tedy byly jednou zkontrolovány celníky, se nachází lahve s falešnými nebo zcizenými kontrolními páskami," hájil se.

Podnikatelé: Celníci byli i u nákupu

Na stranu Bendy se přidal předseda představenstva společnosti, provozující kontrolovaný obchod, Leoš Švec: „Když jsme ve skladu byli a chodilo tam mezi námi dvanáct celníků, tak by nás ani jakákoliv možnost, že kupujeme něco špatného, vůbec nenapadla. V tu chvíli by pochybení asi nenapadlo nikoho. Navíc celníci byli u toho a čekali, až si krabice naložíme do auta."

Nad celou situací se zamýšlel a dodal: „Jak bych mohl tušit, že právě kolky v krabicích, co jsme nakoupili, někdo před lety ukradl a jsou vedeny v evidenci mezi ukradenými? K takové informaci se nemám šanci vůbec dostat." Oba podnikatelé se domnívají, že došlo k pochybení celního úřadu.

„Zajímalo by mě, proč nepřišli už před zalepováním krabic na to, že jsou v nich lahve s falešnými kolky, než se to začalo prodávat," poukazoval Martin Benda.

On i jeho společník Švec shodně tvrdili, že celníci zamýšleli alkohol z jejich provozovny odvézt a teprve poté z lahví odebírat vzorky.

„Trval jsem na tom, že chci, aby vzorky byly odebrány přede mnou a že chci vědět, kdo a co kontroloval," netajil se Benda. Co se týká odebrání vzorků za osobní účasti, svého dosáhl.

Rozbor devíti vzorků zajistila mobilní laboratoř Hasičského záchranného sboru. Výsledek potvrdil to, co Benda řekl Deníku už v úterý tedy, že alkohol není závadný a metanol neobsahuje.

Celníci se zaměřili i na daně

Mluvčí Celního ředitelství Brno Lada Temňáková k zajištěnému alkoholu v moravskobudějovické provozovně uvedla, že krabice budou uskladněny v některém ze skladů celní správy tak, aby nedošlo k újmě zboží, až do doby vyřešení celé záležitosti.

„Zboží bylo zajištěno z důvodu nedostatečného prokázání jeho zdanění, celní úřad má navíc podezření, že byl alkohol označen zcizenými a padělanými kontrolními páskami," poznamenala Temňáková.

Dodala k tomu, že v současné době probíhá řízení, které má prověřit, zda došlo ke zkrácení daně a vzorky kontrolních pásek budou odeslány na expertizu.

Máme doklady

To, že společnost provozující prodejnu na moravskobudějovickém autobusovém nádraží nyní prověřuje celní správa, zda došlo na zkrácení spotřební daně z alkoholu, jednatel společnosti Martin Benda okomentoval: „U nás žádné daňové úniky nehrozí, na všechno máme doklady, všechno je zaplaceno."

Podle mluvčí celníků Lady Temňákové budou prošetřeny nyní všechny důkazy a doklady, které jim společnost předloží.