Na okresní nominační konferenci přitom v tajné volbě uspěl Černý. Bublan to tehdy lakonicky označil jako „kmotrovství v malém“.

Dnes se ke včerejšímu výsledku volby krajského výboru vyjádří stranické špičky v Praze. Místopředseda strany Zdeněk Škromach sice Deníku oficiálně sdělil, že vedení bude respektovat rozhodnutí okresu s tím, že si ponese politickou zodpovědnost za výsledek senátních voleb. V zákulisí se ale proslýchá, že vedení ČSSD naopak vůbec není nadšené volbou Černého v okrese, a bude tlačit na kraj, „aby s tím něco udělal“. Což se včera do jisté míry stalo.

Můžou následovat dvě varianty. Vedení oranžových dnes v Praze buď sdělí, že je takzvaná časová tíseň a sobotní krajská konference ČSSD už určí definitivního kandidáta, podle všeho doporučeného Františka Bublana.

Nebo se nepotvrdí spekulace o nespokojenosti vedení sociálních demokratů, které celou volbu vrátí na začátek. Opět se uskuteční nejdříve nová okresní nominační konference, její výsledek zhodnotí krajský výbor a posléze krajská konference definitivně vybere vhodného kandidáta na senátora.

Podle dostupných informací je ale pravděpodobnější varianta číslo jedna.

Pokud kraj Bublana, jak mu to umožňují stanovy, opravdu prohlasuje, bude možné hovořit o velmi silném kandidátovi ČSSD pro volební obvod 53 s reálnou šancí na úspěch. Alespoň tak o dosavadním poslanci, bývalém ministrovi vnitra, předtím šéfovi civilní rozvědky a předrevolučním chartistovi hovoří jeho soupeři. František Bublan sám k tomu podotkl pouze to, že „čtvrteční krajský výbor měl k celé záležitosti velkou diskuzi, nakonec uspěl s velkou převahou hlasů. Že si kraj uvědomuje politickou zodpovědnost a nechce slepě schvalovat to, co se rozhodlo na nižší úrovni. Prostě vsadili na větší jistotu úspěchu“.

Pravda se ovšem ukáže až na podzim, kdy se ve společném termínu konají jak doplňující senátní, tak krajské volby. Jejich termín prezident republiky Václav Klaus teprve určí.