„V obou rybnících hrozí při koupání akutní poškození zdraví. Zákaz koupání tam tedy trvá dál,“ sdělila krajská hygienička Martina Fišarová.
Od posledního červencového měření se zhoršila průhlednost vody v Černém rybníku a vzrostla teplota vody na dvacet stupňů Celsia. „Voda neodpovídá hygienickým požadavkům od 4. července,“ dodala Fišarová. Teplota vody Sykovce vzrostla o dva stupně Celsia a je také více neprůhledná. „Přetrvává tam masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí tak uvolňování toxinů ze sinic,“ přiblížila stav rybníka ze Žďárska hygienička Fišarová.
Vzorky z osmnácti ploch odebírali hygienici v pondělí 9. července. „Dlouhodobě dobré vodní plochy se kontrolují často jen pohledem. U těch zhoršujících je nutné laboratorní měření počtu sinici. Přesné výsledky budeme znát tento týden ve čtvrtek,“ vysvětlila krajská hygienička.
Výborné podmínky ke koupání jsou stále na Jihlavsku v Malém a Velkém Pařezitém rybníku a také v koupací biotopu Malvíny v Třešti. Na Pelhřimovsku se lidé mohou bez obav svlažit v lomu Horní Cerekev a ve vodní nádrži Trnávka. Nezávadnou vodu má stále na Žďársku největší rybník Českomoravské vrchoviny Velké Dářko a přehradní nádrž Domanínský. Hygienici nově kontrolovali i Koupací biotop Šiklův Mlýn, který má výborné podmínky ke koupání. Na Třebíčsku je voda vhodná ke koupání v Dalešické přehradě a rybníku Stejskal.
