Během necelé půlhodiny se u brány statku shromáždilo asi 40 návštěvníků, které přivítal starosta Jindřich Holub v kroji venkovského rychtáře. Sobotní program zahájil folklorní soubor Škubánek ze Světlé nad Sázavou pásmem jarních zvyků a obyčejů. Mezi nimi nechybělo vynášení smrtky, symbolizující konec nadvlády zimy.

Hned u vchodu si mohli návštěvníci všimnout, že Michalův statek je už rok národní kulturní památkou. Stalo se tak podle starosty Holuba z iniciativy Oddělení památkové péče Kraje Vysočina. Národní kulturní památky prohlašuje a schvaluje dle zákona o státní památkové péči svým nařízením vláda.

Na Velký pátek se dřív nepracovalo

„Historie tohoto jmenování je poněkud zajímavá. Jsme sice národní kulturní památkou, ale dodneška jsme na to nedostali žádný oficiální doklad, což je podle mého názoru dost velká chyba," podotkl Holub. Hlavně v situaci, kdy by chtěl statek žádat o nějakou státní dotaci na rekonstrukci, nemůže se, coby národní kulturní památka ničím prokázat. „Podle úředníků si mohu informaci o tom, že jsme kulturní památkou, stáhnout z internetu. Ale papír bez razítka má cenu sotva toho papíru. Zato, když jsem chtěl nechat pověsit na vrata oficiální tabuli, vyrobenou za naše peníze, měl jsem prý žádat o dovolení. Typický přístup českých úřadů," podotkl starosta s hořkým úsměvem.

Jindřich Holub, který si rychtářský kroj nechal ušít na zakázku, zval návštěvníky do obytné světnice selského stavení. Ta byla vyzdobena velkým prostřeným stolem, tak jak to v chalupě bývalo o Velikonocích za časů našich předků. Zde popsal návštěvníkům pokrmy, které nesměly ve svátečních dnech na stole chybět.

„Musel tam být vrkoč, pečený z kynutého těsta a zdobený vrbovými proutky a malovanými vajíčky, symbolizující biblický svět. Ani na velikonočním stole nesměl chybět čerstvý chléb, beránek z třeného těsta a velikonoční hlavička, nádivka svým složením symbolizující naději na nový život a dobrou úrodu v nadcházejícím roce," vysvětlil Holub. On sám doma prý žádné velikonoční zvyky nedodržuje.

„Bývám za celý víkend už poněkud vyčerpaný, protože statkem projdou až tři tisícovky návštěvníků. Ale dodržuji například tradici Velkého pátku, jako svátku, byť není dnes uznaný státem. Na Velký pátek se dříve nepracovalo, proto se na Velký pátek ani v Pohledi nepracuje. Zaměstnanci obecního úřadu mají volno," dodal starosta.
Michalův statek je starý zhruba čtyři sta let. Hlavně díky iniciativě Jindřicha Holuba se zachoval v prakticky ucelené podobě.