„Den otevřených dveří patří k tradičním akcím naší společnosti. Loni na podzim, v rámci světelské pouti, přišlo o víkendu prohlédnout si prosklárnu více než šest tisíc lidí. Dnešní akce je zaměřena na Dětský den a na děti. Ovšem s ohledem na skutečnost, že půjdeme do provozu, je návštěvnost poněkud omezena, a sice na děti od tří let výše," upozornil Michal Škvařil, zaměstnanec světelských skláren, který se ujal role průvodce.
Provozu vládne strojní výroba
Jak zdůraznil, světelské sklárny jsou pro něj srdeční záležitost. „Pracoval jsem ve sklárnách v kartonáži ještě v době, kdy měly název Sklo Bohemia. Když sklárny ukončily činnost, šel jsem pracovat jinam, ale jakmile nový vlastník sklárnu opět otevřel, vrátil jsem," prozradil Michal. Srdeční záležitost je světelská sklárna také pro mnohé její bývalé zaměstnance, kteří si nenechali Den otevřených dveří ujít.
„Jsem v důchodu už léta, ale dřív jsem pracovala v brusírně. Ovšem dneska vypadá ten provoz úplně jinak," svěřila se paní Jana. A měla pravdu. Jak vysvětlil Michal Škvařil, v současnosti vládne ve sklárnách především strojní výroba. Lidská ruka se skla dotýká jen minimálně. Sklárna vyrábí a zpracovává pouze novou moderní ekologicky čistou sklovinu crystalite ve speciální vyšlechtěné konzistenci o vysoké kvalitě. Během jednoho měsíce zpracuje sklárna zhruba 72 tun skloviny a vytvoří z ní dvě miliardy kusů výrobků, které jdou na odbyt v 52 zemích světa, hlavně v Rusku a arabských státech. O oblibě českého skla ze Světlé svědčí skutečnost, že roční obrat společnosti stoupá. Podle posledních údajů je to už zhruba 960 milionů korun.
Historie sklárny ve Světlé se začala psát v roce 1967, kdy byl položen základní kámen a zahájena výstavba nového moderního sklářského kombinátu. V této oblasti jsou zmínky o sklářské výrobě už z konce 16. století. Výroba ve sklárnách byla zastavena v roce 2008. V roce 2009 koupil sklárny podnikatel Lubor Červa, který je opět vzkřísil k životu a zaměstnal více než 500 sklářů.