Pacienti tak činí v rámci pracovní terapie. „Vaření a pečení je jednou 
z velice vděčných činností, které se dají s našimi klienty provádět. Není třeba je k této aktivitě nějak složitě motivovat, jedná se o běžnou činnost, při níž mohou využít dávno naučených dovedností a zažít radost z podařeného díla. Dochází u nich i k senzorické stimulaci, kdy známá a příjemná vůně a chuť může vyvolávat příjemné vzpomínky a přispívat k dobré náladě,“ popsala přínosy vaření a pečení zdravotní sestra Lenka Musilová, pod jejímž vedením pracovní terapie probíhá. Podle ní pacienti bez obtíží zvládají loupání, krájení, strouhání, vypeckování ovoce, louskání ořechů, míchání a hnětení těsta, výrobu drobenky, vyvalování těsta pomocí válečku, vykrajování pomocí formiček a tak dále. „Dnes jsme pekli drobné slané pečivo z listového těsta. Jindy vaříme bramboračku, bramboráky, lívance, bramborové placky, bramborové šišky s ovocem a podobně,“ uvedla příklady Musilová.

Na pečení se v tomto týdnu podílelo několik pacientů současně. Pan Karel Vintr, kterému je 79 let, válel těsto a vykrajoval jej formičkou. Helena Martinová, které je také 79 let, potírala vykrájené těsto rozpuštěným omastkem a sypala jej nastrouhaným sýrem, šestašedesátiletá Marie Nahodilová pro změnu zase mákem. Výsledek byl vynikající.

V rámci pracovní terapie se pacienti kromě pečení zabývají i jinými činnostmi. „Jsou provozovány aktivity, které mají za úkol vyplnit pacientům jejich volný čas a hlavně odpoutat jejich pozornost 
od onemocnění. Stěžejními aktivitami jsou tvůrčí práce jako šití, pletení, háčkování, kreslení nebo modelování. Tyto práce rozvíjejí motorické funkce, smyslové vnímání, fantazii, schopnost sebevyjádření a zmírňují stres,“ vysvětlila podstatu pracovní terapie, která v jihlavské nemocnici probíhá již devátým rokem, primářka oddělení dlouhodobě nemocných Eva Balnerová.