Sprejeru Jakubu Menšíkovi z Jihlavy se nelíbilo, že v Jihlavě je nedostatek míst, kde by se sprejeři mohli legálně vydovádět. Dodal si proto odvahy a napsal e-mail přímo na jihlavskou radnici. K jeho překvapení reakce radnice nebyla negativní.

Setkal se přímo s jihlavským primátorem Jaroslavem Vymazalem (ODS) a domluvili se na dvou nových legálních plochách, které už v Jihlavě fungují. „Je to taková zkouška, doufám, že se to osvědčí a přibudou další plochy,“ řekl Jakub Menšík.

Ten už svůj „podpis“ na nové legální ploše v podchodu silnice v Okružní ulici na Březinkách má. Hned jak radnice s informací o legálních plochách přišla, vrhl se do práce. „Znamená to možnost konečně se svobodně vyjádřit bez nějakého policejního postihu. Dlouho jsme na to čekali, je to pro nás radost,“ vyjádřil se sprejer.

Jihlavská radnice si však od tohoto kroku neslibuje, že v krajském městě Vysočiny nelegální čmáranice na fasádách domů vymizí. Tento krok chápe jako poskytnutí možnosti těm, kteří sprejování berou jako umění. „Chtěli jsme lidem, kteří se chtějí takto výtvarně projevovat, umožnit to, aby se nemuseli bát, když chtějí něco pěkného vytvořit. Ty, kteří ve sprejování vidí adrenalinový sport, to rozhodně neodradí a čmárat budou dál,“ podotkl náměstek primátora Rudolf Chloupek (ČSSD).

Zastupitelstvo města Jihlavy na každém svém zasedání problémy se sprejery řeší. Město má totiž fond na opravy domů, který umožňuje poskytnout příspěvek majitelům nemovitostí třeba právě na odstranění pomalovaných fasád. Ročně tak přitom město do obnov fasád investuje i několik set tisíc korun.

I sprejer Jakub Menšík není optimista v tom, že díky „legálům“ budou sprejeři své vandalství krotit. „Myslím, že nové legální plochy odradí od nelegálního čmárání jen částečně. Čistých ploch je v Jihlavě obecně málo. Vždycky se najde někdo z těch mladších, kteří si chtějí zkusit podpis na zakázaných plochách. Podle mě to nikdy nezmizí úplně,“ domnívá se ve své komunitě uznávaný sprejer.

I on přiznává, že když začínal, kreslil na místa, která k tomu nejsou určená. „Nebudu lhát, ze začátku nebyly nikde žádné plochy, nikdo sprejerství neznal. My, co jsme se sprejováním v Jihlavě začínali, jsme se neřídili zákonem, ale selským rozumem. Čmárali jsme na opuštěné stavby a v různých opuštěných areálech. Tam, kde jsme si mysleli, že to nikomu neublíží,“ popsal své začátky se sprejováním Menšík.

Dnes se přímo v podchodu na Březinkách uskuteční akce s názvem Graffiti Jam. Od dvanácti hodin se tam budou scházet sprejeři a kreslit nové výtvory. Přijít však může i člověk, který sprej nikdy v ruce nedržel. „Pomalovat legální plochu může prakticky každý, kdo si to chce vyzkoušet. Jen mezi sprejery je takové nepsané pravidlo, že dobré graffiti na nějaký čas na plochách zůstává,“ přiblížil svět sprejerů Menšík.

To, že nová legální plocha na Březinkách vznikla, nevadí ani obyvatelce přilehlého domu Nikol Hlávkové. „Myslím, že je dobře, že to tady je. Nápisy na barácích se mi nelíbí, ale je dobře, že mají vyčleněné plochy, kde se mohou realizovat,“ řekla Hlávková.