Senátor, zastupitel, novinář i vůdce studentského hnutí z roku 1989. Tím vším byl bývalý politik Martin Mejstřík, který se nyní rozkoukává v nové profesi. Od včerejška je totiž oficiálně PR pracovníkem jihlavské Charity.

„Dnes jsem tu první den, tak to podle toho vypadá, ale po Velikonocích bych chtěl objet všechna naše zařízení, abych se dobře seznámil s lidmi i s činností oblastní charity,“ řekl včera Martin Mejstřík.

Proč si vybral zrovna tuto profesi? „Hledal jsem práci 
s hlubším smyslem, která se dělá s lidmi a pro lidi. Podobně jako v politice by i práce v charitě měla být službou lidem. 
V tomto ohledu mají tyto dvě oblasti ledacos společného, 
i když někdo je může vidět jako naprosté protipóly,“ vysvětlil nový pracovník jihlavské charity.

Léta strávená v politice se tak budou Mejstříkovi hodit 
i v nové profesi, ve které si ale slibuje, že bude mnohem blíže k lidem. „Stav současné české politiky mě hrozně mrzí. Já už v ní nemám chuť se nijak angažovat. Jakmile se pohybujete v tomto prostředí, lidé vás hned identifikují s tou politickou špínou. Ve své politické éře jsem dokonce pomalu nemohl jít do hospody na pivo. Přitom může existovat špatný a dobrý politik stejně jako špatný a dobrý pekař,“ doplnil Mejstřík.

Podle jeho zkušeností se politici pohybují v naprosto odlišném světě. „Já jsem se tomu hrozně bránil, ale je to bohužel tak. Teď jsem se vrátil jakoby zpátky,“ přiblížil Mejstřík.

Na Vysočinu se natrvalo přestěhoval před rokem. Na statek, kde nyní bydlí, však začal jezdit už před patnácti lety. „Chtěl jsem se sem přestěhovat dříve, ale zbrzdila mě politická kariéra. Tenkrát tu usedlost chtěli srovnat se zemí, já jsem ji vlastně zachránil. To, že jsem zrovna na Vysočině, se stalo souhrou náhod. K Praze, kde jsem dlouho žil, mě dnes nic nepojí. K Vysočině mám hodně blízký vztah už od dětství, do Žďárských vrchů jezdila maminka a my pak s ní,“ uzavřel Mejstřík.

ZUZANA MUSILOVÁ