Letos už to vyjde! O tom, že vytoužený návrat do nejvyšší soutěže se stane v létě realitou, jsou přesvědčeni představitelé fotbalové Vysočiny. Na tradiční předsezonní tiskové konferenci zainteresovaní potvrdili, že klub je po všech stránkách na jarní část druhé ligy připraven a všichni jsou odhodláni pro splnění snu udělat maximum.

Vysočina skončila po šestnácti podzimních kolech na třetí příčce se stejným bodovým ziskem, jaký vybojovali Bohemians. Na vedoucí Ústí nad Labem mají šestibodovou ztrátu, na čtvrtou Karvinou náskok dvou bodů.

Startovní pozici pro aktivní boj o postup do Gambrinus ligy má tak Jihlava dobrou. „Budeme bojovat o naši velkou naději,“ uvedl ředitel klubu Zdeněk Tulis. „Přes zimní přestávku jsme všichni dělali maximum pro to, abychom obstáli a v konečném účtování skončili na prvním nebo druhém místě.“

Přestože jihlavští fotbalisté bojují o postup do nejvyšší soutěže opakovaně neúspěšně, optimismus z funkcionářů klubu přímo sálá. „Věříme, že to konečně zlomíme,“ říká za všechny Tulis. „Jsem přesvědčen o tom, že ve čtrnácti jarních zápasech odvede celý klub, tedy nejen hráči na hřišti, ale také ostatní zaměstnanci od uklízečky přes správce stadionu po vedení, takové výkony, abychom se mohli po sezoně radovat.“

V podzimní přestávce prošel tým velkou obměnou. Skončili hráči, kteří nebyli příliš vytěžovaní (Cihlář, Krutý), do ligy povýšil Dolejš (Teplice), na hostování odešli Filip, Kosak a Demeter. Zajímavá jména se naopak objevují na soupisce Vysočiny nově. „Udělali jsme nečekanou posilu do brány,“ usmívá se nad mediálně notně propíraným přestupem gólmana Jaromíra Blažka sportovní manažer Josef Jinoch. „Posílili jsme i v obraně, kam přišel pravý bek Igor Obert, a na kraji zálohy, kde je využitelný David Helísek. Jsme rádi, že se nám podařilo prodloužit i hostování Marka Jungra z Teplic, který se na podzim s týmem vhodně sžil,“ vypočítává Jinoch.

Kádr dále rozšířili junioři Kryštůfek, Vacek a Kolařík, rovnou z dorostu do áčka zamířil Kliment. „Je mi jasné, že můžeme diskutovat o tom, že měl přijít ještě jeden krajní hráč a útočník. Ale při vzájemných diskusích jsme se dohodli, že by to musel být hráč, který by okamžitě naskočil do základní sestavy. A takového se nám sehnat nepodařilo. Každopádně mužstvo má svoji herní kvalitu, výborně funguje i v kabině a rozhodně má na to bojovat o postup do ligy,“ dodal Jinoch.

V pozitivním duchu se nesla i celá zimní příprava Vysočiny. „Ještě jsem nezažil, aby plán vyšel na sto procent,“ potvrdil Tulis. Přípravu ojediněle sice narušily rozmary počasí, ale objem se naplnit podařilo. Navíc se Vysočině velmi dařilo i herně. Ve čtrnácti zápasech prohrála pouze dvakrát. Vyhrála populární Tipsport ligu, v generálce přehrála italskou Veronu.

„Výsledky v přípravných zápasech byly pro nás samozřejmě hodně pozitivní, protože po výhrách se vždy lépe trénuje. Je ale potřeba, abychom všichni, včetně hráčů, zůstali na zemi a soustředili se na společný cíl,“ hodnotí přípravu trenér Roman Pivarník. „Dalším kladem přípravy byla skutečnost, že se nám většinou dařilo hrát naši hru a vnutit ji soupeřům. V každém zápase jsme si dokázali vytvářet hodně šancí, ještě je potřeba zlepšit jejich úspěšné dotažení,“ upozornil kouč.

Hráčům Vysočiny hodně prospělo závěrečné týdenní soustředění v Itálii, kde sehráli dvě výborná utkání s druholigovými protivníky (Brescia 0:2, Verona 4:2). „Měli jsme tam vynikající podmínky, mohli jsme trénovat na přírodní trávě, která byla dost měkká a hodně připomínala povrchy, které nás určitě čekají v prvních čtyřech pěti kolech,“ těšilo Pivarníka.

O tom, jak se projeví vydařená zimní příprava na výkonech a konečném výsledku Vysočiny, se začne rozhodovat už o tomto víkendu. První jarní utkání sehraje FC Vysočina v sobotu 3. března od 10.15 hod. na hřišti vedoucího Ústí nad Labem.