Měsíček lékařský je jednoletá bylina s hranatou lodyhou. Jeho květy se sbírají v červnu, ve fázi rozevírání. Při sběru dáváme přednost plnokvěté oranžové barvě, jinak zbarvený květ měsíčku má slabší účinek.Měsíček má antiseptické, protizánětlivé a hojivé účinky, proto se využívá při léčbě kožních chorob a na dezinfekci ústní dutiny. Léčí drobná zranění a odřeniny, bodnutí hmyzem a zarudnutí kůže po slunění.

Rostliny potřebují vždy dostatek světla, proto by bylo nejlepší, kdybychom skleník mohli postavit na takové místo, kam svítí slunce od rána do večera.
Osm otázek, které vás možná napadnou při stavbě skleníku

Obklad na poranění kůže
Připravíme si 5 g sušené drogy, kterou zalijeme 1 l vroucí vody a necháme 5 minut luhovat. Tekutinu scedíme, namočíme do ní gázu a přikládáme na postižené místo 3x až 4x denně. Teplý nálev můžeme využít i jako kloktadlo – 2x až 3x denně.

Olej na hemoroidy
Hrst květů zalijeme 500 ml rostlinného oleje a necháme týden luhovat na slunečném místě. Poté scedíme, slijeme do lahviček z tmavého skla a uchováme v chladu a temnu. Olejem potíráme postižená místa nebo jej vlijeme do sedací koupele.

Obklad na křečové žíly
Rostlinu naklepeme, aby pustila šťávu, a přiložíme na postižené místo.

Ivana Tischlerová
Bylinkářka: Pokud si nemoc „hýčkáme“ několik let, nezbavíme se jí za měsíc

Hojivá mast
Na mírném ohni rozpustíme 250 g domácího sádla. Vsypeme do něj 2 hrsti květů, listů a stonků nasekaných nadrobno. Směs necháme vzkypět, zamícháme ji a odstavíme. Nádobu zakryjeme a necháme stát do druhého dne. Potom směs slabě zahřejeme a přecedíme ji do vypařené nádobky. Uchováme v chladu a temnu.

ČASOPIS RECEPTÁŘ