Šťáva z čerstvé kopřivy vám vrátí chuť k jídlu, tlumí i únavu
3.4.2021
autor
externí
Pro její léčebné účinky se jí říká také královna bylin. Kopřivu dvoudomou však využijete nejen ve chvíli, kdy vás trápí revma nebo nespavost, lze s ní čarovat i v kuchyni. Použít ji můžete jako bylinku nebo jarní zeleninu - třeba jako špenát, který zpestří velikonoční stůl.
Roste jako plevel v příkopech, na mýtinách a v polostínu na neudržovaných zahradách.
|
Foto: Shutterstock.com
Kopřiva je mohutná bylina, který dorůstá do výšky jednoho metru. Má zubaté a zašpičatělé listy, samičí květy jsou nazelenalé a samčí nažloutlé. Roste jako plevel v příkopech, v příkopech, na mýtinách a v polostínu na neudržovaných zahradách.
Sbírají se především listy kopřivy, ale také kořeny a semena. Listy mají příznivé účinky při revmatických bolestech, poruchách spánku a nechutenství, při duševní i fyzické únavě. Zevně léčí mastnou pleť, zabraňují padání vlasů a tvorbě lupů. Kořeny působí příznivě při poruchách vylučování moči prostatického původu.
Nálev proti revmatismu Tři polévkové lžíce sušených listů zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Pijeme 4 až 6 šálků denně.
Šťáva proti nechutenství a únavě Z čerstvých listů vymačkáme šťávu, užíváme 20 ml 2x denně.
Tinktura proti nespavosti Z listů připravíme tinkturu podle základního předpisu a užíváme 30 až 50 kapek ve sklenici vody 3x až 6x denně.
Nálev proti potížím s prostatou Jednu polévkovou lžíci kořene zalijeme 500 ml vroucí vody a necháme 10 minut luhovat. Pijeme 4 šálky denně. Můžeme použít i tinkturu: 30 až 60 kapek ve sklenici vody 3x až 6x denně.
Tonikum pro lesklé vlasy Sto gramů čerstvých kopřiv zalijeme 750 ml vroucí vody a necháme luhovat do zchladnutí. Poté přilijeme 250 ml 8% octa. Vlasy přeléváme teplým nálevem po 10 dní každý večer.