Hradní zřícenina se stane ležením šermířských skupin již v průběhu příštího týdne a lidé ve zbroji tam zůstanou až do jeho konce. „Zatím je přihlášeno asi osm skupin. Většina šermířů přijede na akci již dříve, aby mohli zkoušet,“ uvedl jeden z organizátorů bitvy Ondřej Fuks.

Na sobotní dopoledne jsou připraveny soutěže pro děti i dospělé a také zábavný program. Ztéci hrad ozbrojenci vyrazí ve 14 hodin. „Po bitvě je na pořadu vystoupení několika kapel, večer pak ohňová show, která vyvrcholí chůzí po žhavých uhlících. To se pro všechny zájemce uskuteční v jedenáct hodin večer,“ přiblížil program organizátor.

Akce si za čtyři roky trvání získala velký zájem veřejnosti, ke zřícenině se obvykle vypraví zhruba tisícovka lidí. „Nejvíce jich přišlo předloni, asi patnáct stovek. Hodně to samozřejmě záleží na počasí,“ potvrdil Ondřej Fuks.

Ke zřícenině vedou dvě přístupové cesty, ale protože u hradu není kde zaparkovat, pro návštěvníky je nejjednodušší nechat auto v Pivonicích a vystoupat půlkilometrový kopec až na místo.

Torzo hradu Zubštejna patří mezi turisticky vyhledávané zajímavosti, stejně tak jako nedaleké zříceniny hradů Pyšolce a Aueršperka. Ročně k hradu po několika turistických stezkách zavítají tisíce návštěvníků.

„Nejvíce lidí přijde, pokud se tam koná nějaká akce pro veřejnost, jako je třeba právě Bitva o Zubštejn. Za rok je to pak odhadem patnáct až dvacet tisíc lidí,“ dodal ředitel bystřického městského muzea Vladimír Cisár.