Cíl: Žďár nad Sázavou a galerie Evropa.


„Ta jízda z Prahy byla opravdu zajímavá,“ culila se mistryně světa v rychlobruslení, když s hodinovým zpožděním dorazila na výstavu mapující její dosavadní sportovní kariéru. Zdržel ji dopravní kolaps u hlavního města.

Když se Sáblíková s trenérem objevili v galerii, čekalo na ně několik desítek lidí včetně jejích rodičů. Oba opálení a snad i konečně odpočinutí se vrátili z rehabilitačního pobytu na Mallorce.

„Po návratu z mistrovství světa v Americe toho na nás bylo už opravdu moc, mediální tlak byl velký, chtěli jsme užít klidu a utekli jsme za sluncem,“ Vysvětlil trenér Petr Novák. A pak už došlo na to, proč vlastně s Martinou do Žďáru tak chvátali. Výstava v galerii Evropa je nyní zcela v duchu mladé sportovní hvězdy. Do konce května si lidé budou moci prohlédnout fotografie Martiny z různých etap její sportovní kariéry, včetně účasti na olympijských hrách v Turíně.

Autoři fotografií jsou dva sportovní reportéři Jiří Hokův a Jan Zeman. „Ta výstava je putovní, ze Žďáru poputuje ke mně domů, a pak se uvidí,“ žertoval Hokův. „Martina je naše kamarádka. Jsme rádi, že jsme tuhle výstavu mohli poprvé uspořádat právě ve Žďáře,“ dodal.

Trenér Novák si na adresu fotografů neodpustil vzpomínku. „Ti dva se nás chytli jako klíšťata ještě v době, kdy jsme netušili, jak to s Martinou nakonec dopadne. Začínala a oni už tehdy zřejmě měli tušení, že se z Martiny opravdu může stát hvězda. Říkali, že chtějí mít dokumentaci od samého začátku, a teď ji zde můžete vidět. Za to jim patří velký dík,“ nechal se slyšet Novák.

Po setmění diváci mohli také zhlédnout filmový dokument 62 dnů ke hvězdám. „A ten mapuje především letošní úspěšnou sezonu Martiny,“ uvedl žďárský starosta Jaromír Brychta.