To je publikace Západní Morava, kterou vždy ke konci roku vydává Muzejní a vlastivědná společnost v Brně pro Státní okresní archivy Třebíč a Žďár nad Sázavou. Právě v těchto dnech se kniha již po třinácté objevuje na pultech knihkupectví.

„Z těch nejzajímavějších titulů, které v letošní Západní Moravě vyšly, mohu jmenovat například rozsáhlý článek Vladimíra Fice Opevňovací práce na jihozápadní Moravě v letech 1936 - 1938. Čtenář v něm najde řadu fotografií, map i technických nákresů, podle kterých se na silnicích stavěly zátarasy,“ uvedl Vít Křesadlo ze Státního okresního archivu ve Žďáře nad Sázavou.

Podle jeho slov za přečtení stojí i práce Martina Šikuly s názvem „Osmičkové letopočty 20. století pohledem kronikářů obcí vnitrozemských okresů českomoravského pomezí“ nebo materiál od Jany Fuksové, který se zabývá žďárskými ulicemi, respektive tím, jak a často docházelo ke změně v jejich názvech.

Poznávání regionu

Pod zvětšovacím sklem lupy nejen renomovaných historiků, ale i vlastivědných badatelů jsou od roku 1996 okresy Žďár nad Sázavou a Třebíč. Právě tak dlouho totiž vychází sborník nazvaný Západní Morava, v němž čtenář nalezne kromě rozsáhlých i kratších monografických studií také materiály zaměřené na rozbor určitého typu dokumentu.

V závěru pak nechybí zprávy o činnosti archivů a muzeí v regionu, recenze nebo kronika v podobě medailonků významných osobností regionu.

Novou publikaci lze mimo jiné zakoupit ve žďárském archivu, sehnat se dá i v knihkupectvích ve Žďáře nad Sázavou, Novém Městě na Moravě, Velkém Meziříčí či Velké Bíteši.

Zlata Ptáčková