„Tanec Lucky se zabývá tématem dávné tradice svátku Lucií, je to vlastně dramatické zpracování starých zvyků. Děvčata tančí bez hudby, doprovází se pouze svým rytmickým pohybem,“ popsala Hana Ludvíková ze Základní umělecké školy ve Žďáře nad Sázavou. Vystoupení, jež na jevišti trvá zhruba pět minut, však podle ní předchází často i půlroční perné nacvičování choreografie.

Přímý postup na celorepublikovou přehlídku není jediným „zlínským“ úspěchem mladších žďárských tanečnic. Také devítileté členky souboru uspěly, a to s tancem Tajnostraš. Za jeho provedení je porota navrhla na postup do zmiňované celostátní přehlídky. „Mimo samotné vítěze umělecká rada totiž volí ještě dva až tři tance, takzvané návrhy na postup. Ty se potom obvykle přehlídky účastní také,“ vysvětlila Ludvíková.

Kromě reprezentace ve Zlíně se členky souboru předvedly i na domácí půdě. Na sobotní krajské přehlídce Tanec, tanec… ve Žďáře porota z deseti choreografií vybrala výstup Daleko na cestě starších žďárských reprezentantek a navrhla jej na postup na celostátní přehlídku scénického tance mládeže a dospělých.

Žďárané, již by tance Daleko na cestě, Lucky nebo mnohé další chtěli vidět na vlastní oči, budou mít tuto možnost 7. dubna.

Ve žďárském Městském divadle začíná ve 14 hodin Krajské kolo národní přehlídky tanečních oborů základních uměleckých škol. Na něm vystoupí na sto šedesát tanečnic a tanečníků od sedmi do osmnácti let.