Místo tradičního Plesu kultury si ve Žďáře nad Sázavou lidé zatančí v kině. „Tradičně jsme měli mít 12. února Ples kultury. Na společenské taneční akce ale může maximálně sto lidí. Proto jsme přišli s novinkou. Uspořádáme Kinobál na stojáka a bude tancování v kině, i když v komornější verzi,“ sdělila s úsměvem ředitelka Kultury Žďár Tamara Pecková.

Plesy Žďársko - leden/únor

* Žďár nad Sázavou: 12. února – Kinobál na stojáka
* Nové Město na Moravě: nejbližší plesy zrušeny
* Bystřice nad Pernštejnem: nejbližší plesy zrušeny či odloženy
* Velké Meziříčí: nejbližší plesy zrušeny či odloženy

Návštěvníci tohoto netradičního plesu se tak mohou těšit na premiéru české komedie Mimořádná linka, koncert Ivana Hlase a hudební představení kapely Letrourou. „Věříme, že se tenhle formát bude líbit a že si lidé dost možná jedinou možnost zatancovat si užijí,“ doplnila Pecková.

V Novém Městě na Moravě se v listopadu loňského roku uskutečnil ples místního gymnázia či Spolubál neziskovek, sdružení a spolků. V novém roce je situace jiná. „Během prvního lednového týdne jsme zrušili dva plesy. Předpokládám, že se další přidají. Podmínky plesům nenahrávají. Musí se sedět, a to u plesů prostě nejde. Zrušili jsme tím pádem i dětský karneval, protože ani tam podmínky nedodržíme,“ informovala ředitelka Novoměstských kulturních zařízení Veronika Teplá s tím, že předpokládá rušení akcí i v dalších dnech.

Podobná situace je i v Bystřici nad Pernštejnem. „Je pravda, že zatím vše odsunujeme nebo rušíme. Plesy řešíme operativně podle toho, jak se blíží a jaká opatření zrovna platí. V lednu měl být ples gymnázia. Ten je přesunutý na březen, ale jestli se uskuteční, to nevíme. Dále se blíží ples zemědělský, u něj se konečný verdikt dozvím tento týden,“ uvedla ředitelka Kulturního domu v Bystřici nad Pernštejnem Věra Hanáková.

Odloženo na neurčito

Organizátoři se tak už pomalu smiřují s tím, že letošní plesová sezona bude omezená. „Za nastavených podmínek plesy pořádat nejde. Musel by se stát nějaký zázrak,“ povzdechla si Hanáková.K rušení plesů museli přistoupit i ve Velkém Meziříčí. „Měli jsme mít městský ples 15. ledna. Vzhledem k situaci jsme ho odložili na neurčito. Úplně zrušený není, ale konkrétní datum zatím nemáme,“ konstatovala mluvčí velkomeziříčské radnice Lucie Málková.

Opakuje se tak situace z loňského roku. Následující dny a týdny ukážou, zda přijde změna a kulturní domy zaplní tanec a hudba. „Jsem skeptičtější. Osobně si myslím, že plesy nebudou, ale třeba se pletu. Pro město to máme pořád otevřené,“ dodala Málková.

Rušení plesů mrzí nejen organizátory, ale i účastníky. „Už loni byly plesy zrušené. Těšila jsem se, že tenhle rok si je vynahradím. Zatím to ale nevypadá,“ povzdechla si Michaela Žáková z Bystřice nad Pernštejnem. Na taneční veselí se těšili lidé napříč regionem. „Díky plesům jsem si pokaždé oživila vzpomínky na taneční. Mrzí mě, že i tenhle rok je plesová sezona zase omezená,“ uvedla smutně Natálie Novotná z Nového Města.

Začátkem ledna začala platit nová vládní opatření, která omezují počet účastníků na společenských akcích. V sále může být maximálně 100 osob, které se pohybují. U akcí, na kterých lidé sedí, může být v jeden moment v sále až 1000 lidí.