Dlouhá léta byla masová vražda z prvních poválečných dnů zapomenuta. Více mluvit se o ní začalo až v letech nového milénia. Masakr měl být mstou Čechů, ale objevují se i nejrůznější spekulace o motivu smrti sedmnácti Němců. Událost se stala například předlohou pro divadelní hru, kterou mohli lidé před lety vidět i v místě tragédie.

Tato obec má další bolavé místo. Jsou to zbourané sklárny. Z nich zbyly dva komíny, vrátnice a jedna budova. V době největší slávy přitom sklárny zaměstnávaly lidi z širokého okolí. Vyráběly se zde dokonce i mozky pro někdejší populární televizní pořad s moderátorem Jiřím Krampolem Nikdo není dokonalý.

Zajímavostí je, že obec je mimo jiné zastávkou na téměř nevyužívané trati, která končí v nedalekém městě a tam už řadu let vlaky vůbec nejezdí. Obcí protéká potok, který se někdy vyleje z břehů a jsou z toho lokální záplavy.

Mají tu také sochu koně od známého sochaře Michala Olšiaka a naučnou stezku věnovanou právě koním. Za obcí se nachází vojenský areál.

  • Už víte? Pokud si nejste jistí, zkuste si ještě jednou pustit video.
Poznáte obec na Vysočině? | Video: Deník/Zuzana Musilová
  • Stále nevíte? Vyberte si ze zúžené nabídky míst níže, zahlasujte a podívejte se, co si myslí ostatní čtenáři Deníku.

Nahrává se anketa ...
  • Ať už jste místo poznali „na první dobrou“, nebo jste si nechali poradit seznamem, ověřte si správnou odpověď. Stačí zhlédnout video níže až do konce a uvidíte, kde jsme natáčeli.
Obec na Vysočině. | Video: Deník/Zuzana Musilová