Horácké muzeum nabídlo volný vstup do svých expozic, na dvorek i do strašidelného podzemí. A jako bonus představilo nové výstavní plochy v podkroví s expozicí lidové architektury. „Před pěti minutami jsem tam nalepila poslední cedulku, takže je konečně hotovo,“ usmála se Alice Hradilová z Horáckého muzea.

Krátké představení nových muzejních prostor zaujalo především dospělé. Děti raději zůstaly u zurčící vody a veselých figurek. „Je to tu moc hezké. Potěšilo mě, že se v muzeu zaměřili na lidovou architekturu. Člověk už málokde takovéto chaloupky potká. Nejsem žádný odborník, ale mám to ráda,“ svěřila se jedna z návštěvnic Alena Janíčková.

„Já jsem téhož názoru. Staré chaloupky působí velice útulně, ale život v nich nebyl lehký,“ doplnil ji její manžel Jiří Janíček.

Muzejní a galerijní noc přilákala především novoměstské patrioty. „Já jsem byla nejvíce zvědavá na nové výstavní prostory v podkroví. Expozice lidové architektury mě nadchla, jsou tam chaloupky z okolí, mnohé z nich jsem znala. A prošla jsem si i ostatní prostory muzea. Moc se mi líbí třeba expozice skla. Některé kusy jsou opravdu nádherné, je obdivuhodné, co místní skláři dokázali,“ nechala se slyšet Libuše Topinková z Nového Města na Moravě.

Z návštěvníků byli skláři

A dílo mistrů sklářů představili také v Horácké galerii. Některé ze sklářských technik si tam mohli malí i velcí vyzkoušet. „Kreativní věci máme rádi, takže obejdeme všechna stanoviště a z každého si něco odneseme,“ rozesmála se Jana Pokorná, která do Horácké galerie přišla se synem Adamem.

Z muzea si do galerie vyšli po takzvané ptačí stezce, která byla pro tuto příležitost organizátory také připravena. Na sedmi zastávkách poznávali ti, kteří ji absolvovali, opeřence obývající zdejší krajinu. „My jsme si ji prošli, bylo to perfektní,“ pochválila stezku Jana Pokorná.

„A připravili jsme se na to dopředu, vzali jsme si s sebou i atlas ptáků,“ doplnil ji syn Adam.