„Publikace tentokrát obsahuje dvaadvacet portrétů osobností kulturního a uměleckého života ze severní části Českomoravské vysočiny. Jejich jména většinou upadla v zapomenutí. Málokdo dnes například ví, že sochař Vincenc Makovský měl bratra Josefa, nadějného architekta, který však bohužel předčasně zemřel," uvedla Rudolfová.

Sláva v USA

„Neprávem opomíjení jsou rovněž malíři Bohuslav Kozák a Vladimír Šindler. V Podolí u Nového Města na Moravě se narodil sochař a keramik František Mička. Na začátku minulého století odešel do USA a stal se tam známým umělcem. I o něm se u nás téměř neví," připomněla spisovatelka.

Na Žďársku a Novoměstsku se pohybovaly i další osobnosti, které ovlivnily kulturní dění v regionu. „Jedna z kapitol je také věnována děkanu Matěji Müllerovi, který se zasloužil o sgrafitovou výzdobu kostela svaté Kunhuty v Novém Městě na Moravě. Další zajímavou osobností byl J. F. Svoboda, regionální historik, redaktor a národopisec. Zpracoval například místopis žďárského a novoměstského okresu. Pokud jde o ženy, ráda bych čtenářům připomenula Věru Večeřovou, která byla dlouholetou ředitelkou Horáckého muzea v Novém Městě," přiblížila autorka.

Do Kraje návratů a vzpomínek se „vešly" i životní příběhy umělců, kteří se na Vysočině nenarodili, avšak často ji navštěvovali a měli k ní osobní vztah. „Byl to například akademický malíř F. C. Jelínek, spisovatelé Jiří Mahen a Jan Balabán, profesor Antonín Trýb. Nejde však jen o osobnosti, které už nejsou mezi námi. Ze současníků jsou v knize zastoupeni akademický malíř Tomáš Smetana a fotograf Antonín Kanta," vyjádřila se autorka.

Ani nyní, po čtyřech knihách, ve kterých se hovoří o celkem dvaadevadesáti zajímavých lidech, bez nichž by umělecká a kulturní Vysočina nebyla taková, jaká je, není studnice dalších adeptů vyčerpána. „Ani nyní se pochopitelně na všechny osobnosti nedostalo. Když to půjde, ráda bych ještě napsala o dalších, protože si to zaslouží. Objevování je krásné a snad i záslužné," dodala autorka s tím, že stále je o kom psát.

Věra Rudolfová sedmadvacet let pracovala jako redaktorka v Československém a pak Českém rozhlase Brno. Bydlí v Brně, ale většinu roku tráví na chalupě v Olešné u Nového Města na Moravě.