Přáním ředitelky je, aby galerie občas vystoupila z kamenné budovy do veřejného prostoru. „Proto budeme výstavu Galerie a věda částečně prezentovat u nás a druhá část bude k vidění v novoměstské nemocnici,“ popsala Staňková.

V plánu Horácké galerie jsou zařazeny venkovní výstavy z různých tematických oblastí. „V létě chceme věnovat jednu fotografickou výstavu hudební akci Slunohraní, a to během jejího 10. ročníku, který proběhne na nádvoří galerie a v dalších prostorách. Na konci roku se pak připojíme k novoměstskému Roku lyžařů,“ uvedla ředitelka Horácké galerie Věra Staňková.

Muzeum v Novém Městě na Moravě má nový odpočinkový koutek.
Zážitek: v Horáckém muzeu se lidé náhle ocitnou v parku. I v lednu jako v létě

Novinkou bude v březnu zahájená výstava vítězných prací šestého ročníku studentské soutěže CS.KOMIKS. „Do konce loňského roku jsme obdrželi 66 prací od studentů z České republiky a ze Slovenska. Vypadá to velice hezky a jsem zvědavá, koho porota vybere jako vítěze,“ dodala s úsměvem Staňková.

Ve spolupráci s Horáckým muzeem chystá galerie velkou výstavu Strašidla podle tradice a zkušenosti. Bude se věnovat například hejkalovi či vodníkovi v české kultuře. Výstava bude konfrontovat díla novoměstského rodáka Karla Němce s jeho předchůdci i současníky, jako jsou Hanuš Schwaiger, Jaroslav Panuška, Josef Váchal a další.

Téměř deset tisíc návštěvníků

Minulý rok byl nejen pro Horáckou galerii specifický. „Pandemie samozřejmě ovlivnila chod galerie. Od prvního ledna do desátého května jsme měli úplně zavřeno. Když se ale podívám zpětně, tak za zhruba 7 a půl měsíce se nám podařilo zrealizovat 18 výstavních projektů, a to není málo,“ uvedla Staňková s tím, že kromě výstav galerie také pořádala komentované prohlídky, workshopy, filmové projekce či koncerty, mnohdy ve spolupráci s Novoměstskými kulturními zařízeními.

Plesy. Ilustrační foto
Zatímco jinde plesy ruší, ve Žďáře chystají netradiční. V kině a na stojáka

I přes to, že rok 2021 přinesl nižší návštěvnost než je průměr, hodnotí ho Staňková pozitivně. „Akce a výstavy navštívilo asi 9 600 návštěvníků, což považuji v této době za velmi dobré číslo. Vzhledem ke kovidovým omezením se jednalo hlavně o individuální návštěvníky. Skupiny studentů k nám začaly chodit až v říjnu, listopadu,“ doplnila shrnutí loňského roku ředitelka Horácké galerie.