V areálu zámku rodiny Kinských byla slavnostně otevřena expozice Barokní malířství a sochařství ze sbírek Národní galerie v Praze. Na zahajovacím ceremoniálu bylo podepsáno memorandum stvrzující spolupráci několika partnerů při provozování nové výstavy.

„Přípravy na realizaci expozice začaly již v roce 2008 a celý projekt byl úspěšně zrealizován jen díky spolupráci mezi několika subjekty,“ pronesl Stanislav Růžička, vedoucí propagace firmy Žďas.

Právě Žďas byl jedním z organizátorů akce, dalšími partnery se stalo ministerstvo kultury, správa zámku a Národní galerie v Praze.

Vzhledem k tomu, že exponáty mající stamilionovu hodnotu vyžadují specifické klimatické i technické podmínky, byl o spoluúčast požádán kraj Vysočina a město Žďár – tyto subjekty se podělí o provozní náklady.

Na návštěvníky expozice čeká unikátní kolekce děl postavených na dílech autorů, která souvisejí s tvorbou Jana Santiniho Aichela. Tento významný sochař je se Žďárskem neodmyslitelně spjat – kostel svatého Jana Nepomuckého na Zeleného hoře je jeho dílem.

---------------

Knížák si posteskl nad komunisty, Kinský nad češtinou

close zoom_in Jarem provoněný žďárský zámek, ospalé čtvrteční dopoledne, trochu chladno.

Uvnitř bývalého cisterciáckého kláštera se v tu dobu procházelo více hostů, než bývá obyvklé. To proto, že se právě v tento den měla otevřít ojedinělá expozice s názvem Barokní umění ze sbírek Národní galerie v Praze.

A tak se také stalo, lidé si nyní již běžně mohou v zámku Kinských prohlédnout cenná díla českého baroka ze 17. a 18. století.

Ti kteří přijedou z daleka, si ve Žďáru asi budou připadat zvláštně. Centrum města je z poloviny zastavěné socialistickými krychlemi obalenými prstencem věžákových sídlišt a přitom kousek za bukem ční skvost barokní architektury – poutní kostel na Zelené hoře.

Podobný rozpor vnímá i ředitel Národní galerie Milan Knížák. „Já mám ke Žďáru a speciálně k Zelené hoře naprosto osobní vztah. Tak jak město utrpělo komunistickou výstavbou, tak tato část naštěstí zůstala zachována a považuji tento areál za naprostý skvost barokní architektury světového významu,“ hodnotil Knížák při slavnostní vernisáži.

Laskavý úsměv na tvářích posluchačů pak vykouzlil při svém projevu majitel žďárského panství Constantin Kinský, když ichtěl připomenout, že nová expozice je věnována jeho otci Radslavovi, ale nějak se mu nepodařilo vyskloňovat slovo počest. „Moje čeština je hrozná, tak to prosím vydržte,“ řekl s úsměvem rodilý Francouz s rodovými kořeny v České republice a pokračoval ve výkladu.

Jana Ševčíková a Ondřej Švára