Jiného názoru byli však členové televizního štábu stylizovaného dokumentárního cyklu Šumná města, který sleduje zajímavosti z architektury českých měst.

„Kolonie montovaných domků nazývaných lidově ‚dagmarky‘ je zdařilým příkladem konceptu levného typového bydlení, které však díky rytmickému usazení do terénu a adekvátnímu pozemku nabízí dnes paradoxně vyšší komfort bydlení než některá současná satelitní milionářská městečka,“ popisuje unikátnost vybrané lokality režisér a scenárista Šumných měst Radovan Lipus.

Pro natáčení si štáb vybral domek manželů Dočekalových, kteří v dagmarce bydlí již od roku 1971.

Průvodcem a hlavním aktérem pořadu byl opět akademický architekt a herec divadla Sklep David Vávra, který k dagmarce přijel na koni zapůjčeném ze Šiklova mlýna nedaleko Zvole.

. Výsledek natáčení, které trvalo zhruba dvě hodiny, budou moci diváci spatřit na televizních obrazovkách v průběhu letošního listopadu. V dílu s názvem Šumná Vysočina se žďárská dagmarka objeví společně se Šiklovým mlýnem, Bystřicí nad Pernštejnem, Vírskou přehradou, Novým Městem na Moravě a Medlovem.

„Ovšem pokud bude zájem, uskuteční se možná ve Žďáře ještě před tímto termínem předpremiérová projekce,“ říká Radovan Lipus.

Jana Ševčíková