ŽĎÁRSKO

Žďárská pouť
Kdy: pátek 17. května až neděle 19. května
Kde: Žďár nad Sázavou, ovál u zimního stadionu na Bouchalkách
Za kolik: vstupné na pouť zdarma
Proč přijít: Žďár žije tradiční poutí. Víkend bude plný zábavy, atrakcí a stánků s občerstvením i ručně vyráběnými produkty. Letošní pouť nabídne množství atrakcí, na které jsou návštěvníci zvyklí. Ve stáncích bude široký sortiment zboží od hraček přes rukodělné výrobky až po sladkosti.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Pouťový Fler jarmark
Kdy: sobota 18. května od 9.00 do 16.00
Kde: Žďár nad Sázavou, Dům Kultury
Za kolik: vstupné 20 korun
Proč přijít: Tradiční trh rukodělných výrobků nejšikovnějších tvořilek a tvořilů z celé České republiky se koná v Domě kultury ve Žďáře nad Sázavou. Ponožky, dekorace, šperky, dobroty, oblečení, svíčky, to vše bude k zakoupení.

Oslava kapličky na Jánské ulici
Kdy: sobota 18. května od 17.00
Kde: Nové Město na Moravě, Jánská ulice
Za kolik: Rok se s rokem sešel a po roce opět slaví kaplička na Jánské ulici. Oslava začíná v pět hodin odpoledne, zájemci se mohou těšit na ochutnávku tradičních bramborových placek a dalších dobrot. Akce trvá do 18.15.

JIHLAVSKO

Batelovské Májové slavnosti
Kdy: sobota 18. května od 14.00 do 22.00
Kde: Batelov, Náměstí míru
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Májové slavnosti zahájí ve dvě hodiny odpoledne Divadlo Víti Marčíka s Kolotočem pohádek. Od čtyř hodin odpoledne je připravena Kapela Hudba pro vás, která bude hrát až do večera. V půl desáté vypukne ohnivá rocková show. Pro děti jsou nachystané skákací hrady, doprovodné soutěže a malování na obličej. Dobré jídlo a pití samozřejmostí. V případě nepříznivého počasí se akce koná v kulturním domě.

Ženy sobě v Hybrálci
Kdy: neděle 18. května od 10.00 do 18.00
Kde: Hybrálec u Jihlavy
Za kolik: vstupné 180 korun
Proč přijít: Akce ženy sobě se bude konat v Hybrálci u Jihlavy v neděli 18. května od deseti do šesti večer. Na programu bude proměna vizáže výherkyně, vystoupí tanečnice ze ŠaR dance Jihlava, bude i cheerleading vystoupení, módní přehlídka Šárky Moravové, vystoupí taneční škola aura s Port De Bras, bude i meditace, dance fitness s Jirkou a také workshop První pomoci. A mnoho dalšího, vystoupí i Hybrálecké ženy. Výtěžek ze vstupného a nákupu tomboly putuje spolku Nové háro a TyloCentru Jihlava. Děti mají vstup zdarma.

Zdroj: Vladimír Brtník

Folklor v máji
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 16.00
Kde: Telč, Náměstí Zachariáše z Hradce
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Folklor v máji, tak se jmenuje akce na telčském náměstí, která se koná v sobotu. Od deseti do čtyř hodin odpoledne se koná řemeslný trh, mezi desátou a polednem vystoupí dětské folklorní soubory Kvíteček a Kvítek z Telče a Krahuláček z Krahulčí. Od dvou do čtyř odpoledne projde průvod folklorních souborů. Zúčastní se folklorní soubory Podjavořičan Telč, Šalanček z partnerského města Šala a Bajdyš z Třebíče. Kácení máje bude s folklorními soubory.

Běžecký závod na sjezdovce
Kdy: sobota 18. května od 14.00 do 17.00
Kde: Luka nad Jihlavou, ski areál
Proč přijít: Běžecký závod pro všechny věkové generace pořádají v Lukách nad Jihlavou. Akce s názvem Po sjezdovce dolů i nahoru začíná ve dvě odpoledne u chaty Gizela. Děti budou běhat kratší tratě s mírnějším převýšením, v rodinných týmech s nimi mohou běžet i rodiče. Na ostatní dospělé čeká sjezdovka. Nejdřív se běží dolů a pak nahoru. Cíl bude po výběhu pod lyžařským vlekem.

PELHŘIMOVSKO

Den přírody v Počátkách
Kdy: sobota 18. května od 10.00
Kde: Počátky, Valchovská alej
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Den přírody se koná v sobotu v Počátkách. Na programu bude cyklotrialová show, včelařství, sokolnictví, agrovýstava, kynologická show a nebo třeba canisterapie. Pro děti jsou připravené hry, hračkolna nebo tvořivé dílničky. Vystoupí folklorní soubor Lukčan, zahrají ZUŠ Počátky/Kamenice nad Lipou, Vojtěch Nedvěd nebo Buty Revival či Počátecká dechovka. Vystoupí Aerobic Počátky a také Hairy Groupies.

Dětské odpoledne u Stráže
Kdy: neděle 19. května od 14.00
Kde: Pelhřimov, U Stráže
Za kolik: vstupné zdarma
Proč přijít: Víte, že rybník Stráž od pradávna skrývá velká tajemství? Tajemné bytosti, které obývají kolem rybníka, se vrátily po staletích spánku do našeho světa. Přijďte jim pomoci najít své místo k životu. Pro děti a celé rodiny jsou připravené zábavné úkoly a pohodové odpoledne.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Charitativní bazar: pokojík pro Helenku
Kdy: sobota 18. května od 9.00 do 14.30
Kde: Pelhřimov, Masarykovo náměstí
Proč přijít: Druhý ročník charitativního bazaru bude v rámci akce Běh pro úsměv. Tentokrát pro Helenku z Proseče Obořiště. Helenka je osmiletá holčička, které po porodu zemřela maminka, žije sama s nevidomým tatínkem. Přeje si vlastní pokojíček pro princeznu. Lidé mohou přispět koupí nového i použitého značkového zboží na charitativním bazaru.

HAVLÍČKOBRODSKO

Studentský majáles
Kdy: pátek 17. května a sobota 18. května
Kde: Havlíčkův Brod, sportovní areál Plovárenská, Havlíčkovo náměstí, klub Oko, park Budoucnost
Za kolik: Night Run za 100 korun
Proč přijít: Majáles gymnázia Havlíčkův Brod začíná v pátek od dvou odpoledne dětským dnem ve sportovním areálu Plovárenská. Noční běh startuje v půl desáté a trvá do jedenácti večer. Jde o charitativní běh pro Matýska a Kubíka po osvětlené cyklostezce. V sobotu startuje program na náměstí v půl druhé odpoledne a potrvá do půl desáté. Od jedenácti možnost občerstvení ve stáncích, bude korunovace krále a královny Majálesu, hrát budou kapely Bez šance, Švindl, Safe Exit a Dejmy. V klubu OKO budou v sobotu přednáčky a v parku Budoucnost bude Havlíčkobrodský Strongman. Sobotní afterpárty v klubu OKO startuje v půl desáté večer.

Rodinný den v Ledči
Kdy: sobota 18. května od 13.00 do 21.30
Kde: Ledeč nad Sázavou, ulice Z. M. Kuděje 811, Rujna
Za kolik: jednotlivec 100 korun, rodinný tým 300 korun (3 – 5 lidí)
Proč přijít: Rodinný den plný soutěží, zábavy a smíchu čeká na zájemce v Ledči nad Sázavou. Na programu bude hmatové bludiště, tajemné nádoby, terénní golf, robot writer, společná věž, kimova hra, chytání lelků, skákací hrad, fotokoutek, malování na obličej, taneční animátoři, dětská diskotéka a další. V případě velkého deště se akce ruší, malý déšť nevadí.

Setkání sběratelů
Kdy: sobota 18. května od 18.00
Kde: Havlíčkův Brod, kulturní dům Ostrov
Za kolik: vstupné 20 korun
Proč přijít: Veřejné setkání sběratelů se koná v kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě. Na pultech budou mince, starožitnosti, známky, modely, knihy a vše ostatní. Na místě bude i občerstvení. Akci pořádá Klub sběratelů Havlíčkův Brod.

TŘEBÍČSKO

Pivní slavnosti v Třebíči
Kdy: pátek 17. května od 16.00 do 19. května do 1.00
Kde: Třebíč, Karlovo náměstí
Za kolik: vstupné ve třetí vlně 550 korun
Proč přijít: Pivní slavnosti v Třebíči jsou na programu v centru Třebíče už od pátečních čtyř hodin odpoledne. K dobrému pivu zahrají kapely Harlej, Traktor, Trautenberk, Civilní obrana, Kalybr, Reflexy, Street 69, Vega Elektra, Bagr nebo Major Major. Budou dvě pódia, velkokapacitní stany, velká pivnice, pivní soutěže a škola čepování. Na čepu bude více než deset druhů piva.

Zdroj: Youtube

Na kole dětem bez hranic
Kdy: sobota 18. května od 10.00 do 16.30
Kde: Želetava, Náměstí Míru
Za kolik: vstupné dobrovolné, výtěžek jde nadačnímu fondu Na kole dětem na podporu onkologicky nemocných dětí
Proč přijít: Charitativní cyklojízda startuje v deset na Náměstí Míru se starostou města Radkem Malým. Peloton dojede zpět v 16.30. Zájemci mohou jet celou vytyčenou sedmdesátikilometrovou trasu a nebo jenom kousek. Trasa vede z Želetavy do Rokytnice nad Rokytnou, Třebíče, Okříšek, Opatova, Předína, Želetavy, Nové Říše, Krasonic zpět do Želetavy.

44. Jinošovské studánky
Kdy: sobota 18. května od 8.00
Kde: Jinošov, rybník na návsi
Proč přijít: Přátelé přírody se sejdou v sobotu mezi osmou a desátou hodinou dopoledne v Jinošově u rybníka na návsi. U 11 studánek bude vítání turistů chlebem a solí s kvízem pro děti. V pravé poledne bude u rybníka Bělizna občerstvení s táborákem, možnost projížďky kočárem jezdecké stáje Krokočín a také akce lesní pedagogiky pro děti a mládež. K poslechu zahraje skupina Návraty. Délka trasy z Jinošova do Belizny je 13 kilometrů, zpět do Jinošova dva kilometry.