Když se řekne irský step, ceilí dancing nebo set dancing, vybaví se většině lidí světoznámá taneční show Dubliňanů Lord of the Dance. „Je to samozřejmě jeden z našich velkých vzorů,“ říká vedoucí Rencoirí Václav Bernard.

„Ta hudba má děj a taky jiskru, proto se výborně hodí k tanci,“ vysvětluje Bernard, jehož Rencoirí oslaví letos už desetileté výročí. K ansámblu, který objíždí festivaly a koncerty, patří i taneční škola se stovkou žáků.

„Nezajímají nás tolik lidové tance ve smyslu, jak je známe z českého folkloru. Ty samozřejmě Irové také mají. Jsou to většinou čtverylky, které sei dnes na irských vesnicích tančí. My ale předvádíme tance, které vznikaly postupně během staletí v různých irských diasporách, putujících po celém světě,“ popisuje repertoár, který nemá daleko k výrazovému tanci, Bernard.

„Bude to událost měsíce, možná i roku,“ těší se na chystanou show jedna z pořadatelek Zuzana Herodesová. Kvůli šestnácti mladým tanečnicím a tanečníkům je Jupiter club dokonce ochoten vyměnit i podlahu v sále. „Místo koberce dáme dřevěné desky, aby to stepařům pěkně znělo,“ dodává pořadatelka.