V obci nad řekou Svratkou vystoupí ode dneška do neděle kromě místních divadelních spolků, národopisného souboru Borověnka nebo pěveckých dětských sborů také zpěvák a muzikálový partner Lucie Bílé Robert Jícha.

Přírodu a folklor z okolí obce přiblíží několik výstav soch a obrazů. Svá díla představí nejen profesionální umělci, ale i amatérští tvůrci. „Chtěli jsme touto akcí oživit místní kulturu a byli bychom moc rádi, kdyby se ze Štěpánovského kulturního léta stala tradice, která se udrží i do dalších let. Ale jestli to bude možné, uvidíme teprve podle toho, jak dopadne letošní první ročník," řekl jeden z hlavních organizátorů Hynek Jurman.

Oficiálnímu začátku v sobotu dopoledne předchází neformální zahájení v podobě Plaviády po řece Svratce od borovského mostu k jezu u Maryše dnes o půl páté odpoledne.

O večerní program se postará divadelní soubor ze Žďáru nad Sázavou s hrou Ladislava Smoljaka Hymna aneb Urfidlovačka.

Jedním z vystupujících pěveckých sborů je i domácí Labyrint, který minulý týden oslavil své desáté výročí. „Do programu jsem se snažila vybrat takové skladby, aby si v nich každá generace našla to svoje. Zazní muzikálové, pohádkové i lidové písně," řekla sbormistryně dětského sboru ze Štěpánova Eva Čepičková, která je nejvíce zvědavá na Vodní fontánu v sobotu večer a představení divadelního ochotnického spolku. Podle skov Hynka Jurmana bude patřit k tomu nejzajímavějšímu talkshow Zase doma, která nabídne povídání s rodákem a režisérem Vojtěchem Jasným, akademickým malířem Jiřím Šťouračem a dalšími osobnostmi.

Návštěvníci se kromě kulturního programu mohou těšit na trhy s občerstvením nebo na prodej knih s regionální tematikou.

Štěkule ukončí v neděli 23. června koncert zpěváka a štěpánovského chalupáře Roberta Jíchy.

-----------------

Program akce

Pátek

16.30 Plaviáda po řece Svratce

18.45 Recitál Jitky Benové

20.00 Divadelní soubory se představují

Sobota

10.00 Oficiální zahájení Štěkule pódium v zahradě bývalé MŠ

10.00 Expozice litinových soch

10.30 Zase doma (talkshow) pozvání přijali režisér a dobrý rodák Vojtěch Jasný, ak. malíř Jiří Štourač, zpěvák Robert Jícha, učitel a pamětník František Valach, sbormistryně Inka Pospíšilová, básník a reportér Michal Jurman. Moderuje spisovatel Hynek Jurman.

14.30 Vystoupení pěveckého sboru Labyrint

21.30 Vodní fontána (nevšední podívaná, hra světel, hudby a vody)

Neděle

15.30 Koncert dětského pěveckého sboru Studánka lidové písně i spirituály

16.30 Minikoncert Roberta Jíchy, muzikálového partnera Lucie Bílé a štěpánovského chalupáře, zakončení Štěkule

Kompletní program najdete na: www.stepanovnadsvratkou.cz