Nejznámější událostí na Žďársku, která se koná o Štědrém dnu, je měřínský živý betlém. Ani tento rok o něj nebudou davy svátečních diváků ochuzeny. „Letos připravujeme trošku jiný scénář a více se bude prolínat hudba s dějem," prozradila novinky organizátorka Tereza Motyčková.

Více než sedm desítek herců přiblíží divákům tradiční příběh o narození Ježíše Krista. A chybět nebudou ani zvířata. „V živém betlémě se objeví velbloudi, koně, ovečky, a třeba i psík," potvrdila Tereza Motyčková.

Diváckou oblibu měřínského živého betléma dokumentuje i skutečnost, že bude letos o polovinu navýšena kapacita mobilních tribun. „Očekáváme totiž příchod okolo dvou tisíc lidí," nechala se slyšet Tereza Motyčková.

Vystoupení herců v Měříně si mohou diváci užít hned dvakrát, a to v 10 a ve 20.30 hodin. „Trvat bude přibližně hodinu a představí se i noví herci. Zájem projevila mladší generace, což nás těší," vyjádřila se Tereza Motyčková.

V duchu tradic se ponese i Štědrý den v Novém Městě na Moravě. Vánoční příběh, s nímž rok co rok přicházejí malí i velcí amatérští herci, se v evangelickém kostele odehraje i tentokrát.

„Na Štědrý den zahrajeme od 15.30 hru nazvanou Aby nás nezahanbili osel, vůl a kráva. Není to hra úplně nová, hráli jsme ji už asi před sedmi lety," sdělil evangelický farář Zdeněk Šorm. Poněkud netradiční název avizuje, o co půjde. „Seznámíme diváky s tím, jak vypadají Vánoce z pohledu dobytka," podotkl s úsměvem Zdeněk Šorm.

Diváci si v Novém Městě už dávno zvykli, že se v průběhu děje stanou součástí herecké společnosti. „Budou jim i letos rozdány texty písní, aby mohli také účinkovat. Melodie jsou od Suchého a Šlitra, slova naše," nechal se slyšet farář Zdeněk Šorm.

Štědrovečerní troubení z věže kostela svatého Prokopa se uskuteční ve Žďáře nad Sázavou. „Naplánováno je na 17. hodinu, ale může se o něco posunout a to v závislosti na ukončení mše svaté. Trvat bude asi patnáct až dvacet minut," sdělil Tomáš Fránek, jáhen ze žďárské farnosti při kostele svatého Prokopa.